play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Sława Umińska-Duraj: Czy państwo stać, aby taki szpital mógł zniknąć?

today23 kwietnia 2021

Background

Najgorszy scenariusz dotyczący przyszłości Piekarskiego Centrum Medycznego jest taki, że spółka z mocy prawa pod koniec roku wejdzie w stan upadłości. Między innymi tego dotyczyła dzisiejsza Rozmowa Dnia Radia Piekary, której gościem była prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Jaka przyszłość czeka piekarski Szpital Miejski?

Gość dzisiejszej Rozmowy Dnia Radia Piekary, prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj nie ma wątpliwości: jeśli sytuacja się nie zmieni to spółka z mocy prawa pod koniec roku wejdzie w stan upadłości. Mowa o Piekarskim Centrum Medycznym, które po zmianie standardów w 2018 roku nie otrzymuje środków NFZ współmiernych do potrzeb nowoczesnego Szpitala Miejskiego. – To co dostajemy z NFZ nie wystarcza nawet na płace – mówiła w rozmowie z Marcinem Zasadą Sława Umińska-Duraj i dodawała – Do każdej złotówki, samorząd, a właściwie mieszkańcy Piekar Śląskich dokładają drugą.

Czy to wina samorządu?

– To nie będzie porażka prezydenta, Rady Miasta – to będzie porażka pacjentów – mówiła prezydent Piekar. Jej zdaniem Urząd Miasta przejął rolę NFZ i finansuje szpital. To nie jest odosobniona sytuacja w kraju. – 90% szpitali w kraju jest zadłużona. Wszystkie samorządy są nieudolne? Nikt sobie z tym nie radzi? – pytała w Rozmowie Dnia prezydent Umińska-Duraj.

Prezydent przyznała także, że nie była zwolenniczką tak daleko idących zmian w piekarskim Szpitalu Miejskim. Jak relacjonuje prezydent, decyzje o szpitalu podejmowały jeszcze poprzednie władze miasta. – Od początku mówiłam, że miasta nie stać na ten szpital – odniosła się prezydent do swojego stanowiska w tej kwestii z czasów, kiedy pełniła jeszcze funkcję radnej.

Jakie są rozwiązania?

– Mam nadzieję, że ten krzyk rozpaczy w końcu decydenci usłyszą – mówiła prezydent Piekar. Czy państwo stać, aby taki szpital mógł zniknąć? Czy państwo Polskie stać na takie marnotrawstwo? – pytała w Radiu Piekary. Teraz miasto czeka na plan ratunkowy. Prezydent miasta nie jest jednak optymistycznie nastawiona – Oczekiwałbym jakiejś rekompensaty, ale nie wierzę w cuda i wodospady środków, które miałyby nam tą stratę zrekompensować – konkludowała w Rozmowie Dnia.

Zapytana o to, czy nie można ratować sytuacji szpitala przez cięcia i oszczędności, prezydent odpowiadała jednoznacznie: – To nie ratuje szpitala, lżej będzie tylko umierać…

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content