play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozmowa Dnia

[Rozmowa Dnia] Umowa z Czechami o transformację górnictwa

today15 czerwca 2021

Background

Wspólnie rozwiązywać będziemy palące problemy gospodarcze i społeczne. Umowa między samorządami Województwa Śląskiego i czeskiego Kraju Morawsko-Śląskiego o współpracy m.in. w zakresie gospodarki, energetyki, ochrony środowiska i terenów poprzemysłowych. Główne zadanie to wspólne przygotowanie się na wyzwania transformacji.

Wspólna przeszłość, wspólna przyszłość. Jest umowa Śląska z Krajem Morawsko- Śląskim w Czechach dotycząca współpracy. Mamy zająć się palącymi problemami gospodarczymi.

Umowa już jest

O tym, że taką umowę Zarząd Województwa Śląskiego podpisał, mówił na antenie Radia Piekary gość Rozmowy Dnia, marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. – Podpisywaliśmy umowę o współpracy z Krajem Morawsko- Śląskim. Pragnę pokreślić, by region mógł podpisać taka umowę musi mieć zgodę z MSZ. Za chwilę podpisujemy umowę partnerską z Nadrenią Północą Westfalią – zaznacza Chełstowski.

Wspólne problemy trzeba rozwiązywać razem

Marszałek Chełstowski zwrócił uwagę na podobieństwa trzech regionów i na problemy, które trzeba będzie rozwiązać. Lepiej zrobić to razem, mówi Chełstowski.
My się skupiamy na naszych kompetencjach. Kraj Morawsko- Śląski też jest na etapie transformacji. Oni odchodzą od węgla, na Śląsku tez podpisaliśmy Umowę Społeczną. Nadrenia odeszła już od węgla bardzo mocno. Wymiana tych doświadczeń jest bardzo ważna, by tworzyć dobre projekty, dobry program na tą zmianę po węglu – zaznacza Chełstowski.

Podpisana w Katowicach umowa podkreśla pola współpracy: gospodarkę (w tym obszarów innowacji, rozwoju biznesu, restrukturyzacji przemysłu ciężkiego), nową energetykę, ochronę środowiska, w szczególności poprawę jakości powietrza oraz rekultywację i odnowę terenów pogórniczych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content