play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(ROZMOWA DNIA) Warszawa ma już cegły z Raciborza

today27 kwietnia 2021

Background

Pomnik z napisem „Syn ziemi śląskiej”. Taki zawisł na postumencie Wojciecha Korfantego w Warszawie. W ubiegłym tygodniu Związek Górnośląski zawiózł do stolicy z tego powodu podziękowania i nagrody. Nie wszystkim się o podoba.

Próba ufundowania pomnika Wojciecha Korfantego jako twórcy niezależnej Rzeczpospolitej ma już swoją historię. Jej najnowszy epizod to postawienie postumentu w Warszawie oraz dołożenie tablicy informującej o pochodzeniu Górnośląska. To dla niektórych okazje się być kontrowersyjne.

Judaszowe franki za cokół

Krytycznie do budowy pomnika oraz do uhonorowania za to władz miasta stołecznego Warszawy odnosi się gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, lider Ruchu Autonomii Śląska. Jerzy Gorzelik. Uznał, że Warszawa i tak sporo zawdzięcza naszemu regonowi i nie ma za co dziękować ani tym bardziej fundować nagrody.

Widziałem te konredanse prezesa Frankiego od pomnikiem, gdy przekazywał nagrodę dla miasta stołecznego Warszawy. Nasuwa mi się taka refleksja – w Biblii są judaszowe srebrniki, teraz mamy judaszowe franki. Przelicznik jest prosty – dziesięć franków za słowo – ocenia Gorzelik.

Brak poczucia godności

Gorzelik dodaje, że cała sprawa to kwestia smaku i poczucia godności. Uznał, że Warszawa wiele zawdzięcza Śląskowi a fundowanie nagrody za możliwość postawienia pomnika w stolicy jest oznaką braku poczucia elementarnej godności.

Prezes Franki promował ideę finansowania ozdoby Warszawy z budżetu śląskich miast, teraz wozi do Warszawy nagrody, których prezydent Trzaskowski nawet nie chce odbierać. Nie chciał najwyraźniej trojoka tańczyć z prezesem Frankim. Mi nie podoba się brak takiego elementarnego poczucia godności. Szanujmy się – ocenia dołożenie napisu „syn ziemi śląskiej” na pomniku Korfantego w Warszawie gość dzisiejszej Rozmowy Dnia, lider Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content