play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

(Rozmowa Dnia) Władysław Perchaluk: przestańmy się bronić, zacznijmy atakować koronawirusa

today2 kwietnia 2021

Background

– Jest problem z dystrybucją szczepionek, z dostawami do punktów. Liczba podań jest uzależniona głównie od tego – moglibyśmy ich przeprowadzać więcej, mówił o poranku w Radiu Piekary Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, prezes Związku Szpitali Powiatowych.

– Trudno komentować to co się stało w czwartek w systemie rejestracji (otwarto możliwość zgłoszeń dla roczników 40+, po czym zrobiło się zamieszanie z terminami, odwołania i system rejestracji zamknięto – przyp.red.). – Był chaos, awaria systemu, niezrozumiałe tłumaczenia. Chciałbym to potraktować jako primaaprlisowy żart, mówił dyr Perchaluk.

Co mają z tego rozumieć ludzie? – Nie wiem. Trudno zrozumieć przepływ informacji nawet w samym rządzie. Mleko się rozlało, będziemy to musieli tu, na dole posprzątać. Zostało to przerzucone na samorządy, mówił gość radiowego poranka. – W Bytomiu odbyła się szybka narada. Zarejestrowanych jest 20 punktów szczepień, Prezydent Mariusz Wołosz chce , aby było ich minimum 10-15. Była wizja lokalna pomieszczeń, jeśli dostawy będą regularne 500-600 osób dziennie może być zaszczepionych. Personel? Są deklaracje kierowników POZ, że zabezpieczą, mówił Władysław Perchaluk.

Za czwartkowe zamieszanie powinny się posypać głowy w rządzie? – Na razie sypią się w szpitalach (przykłady z Poznania, Solca), choć nie zawsze tam ktoś zawinił. W szpitalach powiatowych na Śląsku robimy wszystko, aby wesprzeć działania zabezpieczające pacjentów w leczeniu. Gdyby mi się zdarzyła taka wpadka jak z systemem rejestracji, pewnie bym już nie pracował, mówi gość Rozmowy Dnia.

Od kiedy program szczepień organizowanych przez samorządy? – Powinien wystartować 14 kwietnia, udostępniono nam wytyczne ministerstwa w jaki sposób samorządy mają się organizować, mówi W.Perchaluk. – Wiele problemów logistycznych jest do rozwiązania – nie tylko lekarz, nie tylko pielęgniarka. Przykładowo, biorąc pod uwagę, że może być niepożądany odczyn poszczepienny muszą być środki do reanimacji, pomocy, mówi dyr Perchaluk. Premier mówił że można szczepić wiele tysięcy osób dziennie to możliwe? – Na razie jest problem z dostawami preparatów, mówił gość radiowego poranka.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content