play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Współpraca rządu z samorządami nienajlepsza

today29 kwietnia 2021

Background

Chcemy współpracy ale widzimy jak ona teraz wygląda, ocenia działania rządu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie samorządów lokalnych prezydent Gliwic, Adam Neumann. Wprost odnosi się do dwóch programów pomocowych – Funduszu Inwestycji Lokalnych i Krajowego Planu Odbudowy.

To potężny program pomocy z Unii Europejskiej który służyć ma odbudowie gospodarki po pandemii koroanwirusa. Poszczególne kraje wspólnotowe mają g przygotować do końca tego miesiąca. Rząd Krajowy Plan Odbudowy negocjował wyłącznie z Lewicą.

Pieniądze dla samorządów

W ramach zapisów umowy, 30 procent pieniędzy ma trafić do samorządów lokalnych. Neumann ma jednak wątpliwości. – Dlaczego tylko 30 procent? Dzisiaj samorządy są najsprawniejszą „maszynką” do wykonywania inwestycji także z środkami zewnętrznymi. I teraz – dla których samorządów? Tych gdzie rządzi PiS? – zastanawia się polityk z Gliwic.

Mieszkanie po europejsku

W zapisach umowy Lewicy z PiS i rządem znalazł się też postulat budowy tanich mieszkań na wynajem. – Lewica chce budowy 75 tysięcy mieszkań a rząd miał wbudować 100 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Na razie wybudował 24 tysiące. Postulat Lewicy to jest raczej ta brakująca część – drwi polityk.

FIL cieniem

To jednak tylko szczegóły. Neumann przypomina finał wypłaty pieniędzy z Funduszu Inwestycji Lokalnych i obawia się że z potężnym zastrzykiem gotówki z Europy dla samorządów może być podobnie. – Zawsze jesteśmy za współpracą, tylko widzimy jak ona teraz wygląda. Fundusz Inwestycji Lokalnych rozdawany swoim. Jak się weźmie mapę Polski gdzie wpłynęły pieniądze z Funduszu to wiadomo gdzie rządzi PiS – mówi gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content