play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Wysokie koszty języka śląskiego?

today12 marca 2021

Zagrożenie dla polskiej tożsamości oraz dla budżetu państwa. Kuriozalne tłumaczenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie uznania śląskiego za język regionalny. Zarzuty są absurdalne, ocenia gość Rozmowy Dnia Radia Piekary, posłanka Koalicji Obywatelskiej, Monika Rosa.

700 milionów złotych. Tyle według ministerstwa ma kosztować uznanie śląskiego za język regionalny. Pieniądze musiały by być wydane na wymianę między innymi tabliczek, dowodów i inne podobne działania.

Kwoty  zawyżone

Do tych wyliczeń odnosi się w porannej Rozmowie Dnia Radia Piekary, posłanka Koalicji Obywatelskiej, Monika Rosa.

To jest kwestia tego czy szkoły będą chciały uczyć śląskiego, czy samorządy zdecydują się na wymianę tabliczek. Początkowo ta kwota na pewno będzie mniejsza. Bardziej chodzi o oto by mieć jakiekolwiek instrumenty, by rozpocząć naukę śląskiego i o uznanie ze nie jest to gwara ale język i ten język ma prawo do ochrony ustawowej. Kaszubski został uznany za język i nie zrujnowało to budżetu państwa ani nie zagroziło językowi polskiemu – mówi Rosa.

Zagrożenie dla polskiej tożsamości?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uważa, że uznani śląskiego za język regionalny może pociągnąć za sobą kolejne działania. – Uznawanie istnienia kolejnych dialektów jako języków regionalnych mogłoby w rezultacie doprowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której społeczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej składałoby się wyłącznie z osób posługujących się odrębnymi językami regionalnymi bez istnienia narodowego języka ogólnego – czytamy w dokumencie.

Ta opinia jest kuriozalna. Fragment mówi ze jest to zagrożenie dla języka polskiego a z innej strony, że Śląsk rozwijał się w kulturze polskiej i o odrębności Ślązaków  nie może być mowy. Co jest kompletną bzdurą – dodaje Rosa.

Autor: Redaktor


0%
Skip to content