play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Związek Górnośląski nagrodzi miasto stołeczne Warszawa

today20 kwietnia 2021

Background

Dziś po kilkunastu miesiącach od odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie, na jego postumencie dodane zostaną słowa „Syn Ziemi Śląskiej”. Do tego wydarzenia odniósł się w dzisiejszej Rozmowie Dnia Radia Piekary Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.

Dziś na cokole pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie odsłonięte zostaną słowa „Syn Ziemi Śląskiej. To efekt starań Ślązaków o to, by w odpowiedni sposób uhonorować postać jednego z najwybitniejszych Ślązaków. Sam pomnik stanął w Warszawie dopiero w 2018 roku, choć dyskusja o tym, że Korfantemu należy się upamiętnienie w stolicy trwała już wiele lat wcześniej. – Cieszymy się że po wielu latach w końcu ten pomnik stanął – mówił w dzisiejszej Rozmowie Dnia Radia Piekary Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.

Kiedy pomnik powstał, na jego cokole zamieszczono słowa: „Wojciech Korfanty 1873–1939, polityk, chrześcijański demokrata”. Dziś do pierwotnego podpisu zostaną dodane nowe słowa „Syn Ziemi Śląskiej”. Zdaniem prezesa Frankiego sprawi to, że zmieni się charakter pomnika – Od dzisiaj będzie bardziej śląski – mówił lider Związku Górnośląskiego.

Dziś poza odsłonięciem nowego podpisu na pomniku Wojciecha Korfantego, prezes Franki weźmie udział w jeszcze jednym wydarzeniu. Związek Górnośląski przyzna honorową nagrodę Miastu Stołecznemu Warszawie. – Jeżeli ktoś coś robi dobrego, należy mu podziękować – tłumaczył motywacje takiej decyzji Kapituły Nagrody Związku Górnośląskiego.

Dziś przypada rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Urodził się 20 kwietnia 1873 roku. – To dobry moment by podziękować władzom Warszawy za to, że uhonorowały tą ważną dla Śląska i Polski postać – zaznaczył Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content