play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Rozmowy w cieniu manifestacji. Szereg ustaleń

today25 września 2020

Background

Jest bliżej niż dalej, ale ciągle bez konkretnego porozumienia podczas rozmów o przyszłości polskiej energetyki. Te od czterech dni toczą się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Wczoraj debatowano od godziny 11.

Szereg ustaleń podczas wczorajszych rozmów o przyszłości branży energetycznej. Ciągle nie ma jednak jednostronnego stanowiska rządu i liderów Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno- Strajkowego. Rozmowy trwały kilka godzin.

W podgrupach potem wspólnie

Najpierw pracowali w podstolikach, po południu liderzy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno- Strajkowego spotkali się ze stroną rządową. Ciągle nie przesądzono ostatecznie granicznej daty funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w Polsce. To rok 2050 – jak chce rząd, lub 2060 – jak chcą związkowcy. Stąd, potrzeba kolejnego spotkania. To rozpocznie się dziś o godzinie 12.

Są pierwsze ustalenia

Ustalono za to szereg konkretów – m.in. gwarancje pracy dla górników dołowych aż do emerytury, a także gwarancje zatrudnienia dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Ustalono również mechanizm osłon dla pracowników, dla których nie byłoby możliwości przeniesienia do innych kopalń.

Manifestacja w Rudzie Śląskiej

Negocjacje w Katowicach toczą się w napięciu, spowodowanym strajkami w kopalniach. Pod ziemią pozostaje około pół tysiąca górników. Wczoraj do strajku przystąpili górnicy z kopalń z okręgu rybnickiego. Dziś po godzinie 16 ulicami Rudy Śląskiej przejdzie wielka górnicza manifestacja. 

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content