play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Bez kategorii

Ruda Śląska: Groźne znalezisko w kamienicy. Ponad 50 osób ewakuowanych

today9 lutego 2022

Background

Na groźne, a jednocześnie historyczne znalezisko natknęli się pracownicy firmy wykonującej termomodernizację. Podczas czynności porządkowych znaleźli pocisk artyleryjski z okresu międzywojennego.

Pracownicy z firmy wykonującej termomodernizację, a także wymianę dachu w kamienicy przy ul. Gliwickiej w Rudzie Śląskiej dokonali niebezpiecznego odkrycia. Podczas sprzątania poddasza odkryli niewybuch o czym natychmiast poinformowali służby.

Na miejscu zjawił się patrol policji wraz z członkiem grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Funkcjonariusze po dokonaniu oględzin natychmiast zdecydowali o ewakuacji mieszkańców kamienicy, a także kilku pobliskich budynków. Łącznie z zagrożonego terenu wyprowadzono 52 osoby i rozstawiono dla nich ogrzewany namiot.

Następnie do akcji przystąpili pirotechnicy z KWP w Katowicach. Pocisk zabezpieczono i przewieziono na poligon wojskowy i zdetonowany. Funkcjonariusze ustalają, czy przedmiot leżał w kamienicy od czasów wojny, czy ktoś go tam przeniósł.

Specjaliści dokładnie zidentyfikowali znalezisko. Był to pocisk artyleryjski, Szrapnel kaliber 75 mm. Używano go głównie w okresie międzywojennym m.in. w trakcie kampanii wrześniowej przez polskie oddziały. Wyposażono go w podwójny zapalnik czasowo-uderzeniowy. Miał system działania czasowego, a jeżeli ten nie zadziałał, to miał eksplodować po zderzeniu z przeszkodą. Jego wnętrze było wypełnione ołowianymi lub stalowymi kulkami, które miały razić piechotę, docelowo wybuchając nad głowami żołnierzy. Znaleziony egzemplarz mógł zostać wystrzelony najpóźniej na początku II Wojny Światowej.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content