play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Wstrząs w Kopalni Bielszowice. Dwóch górników uwięzionych pod ziemią [AKTUALIZACJA]

today4 grudnia 2021

Background

[AKTUALIZACJA 21.17]

Rzecznik Polskiej Grupy Górniczej poinformował po godzinie 19.00, że ratownicy nawiązali kontakt wzrokowy i głosowy z jednym z poszukiwanych górników. Jest przytomny, ale uskarża się na dolegliwości bólowe. Otrzymał wodę i koc. Drugi z poszukiwanych, jak oceniają ratownicy na podstawie sygnałów z górniczej lampki, jest około 10 metrów dalej. Nie wiadomo, jak długo potrwa dotarcie do poszkodowanych, ponieważ prowadzona akcja jest trudna pod względem technicznym.

[AKTUALIZACJA 17.58]

Po godzinie 16.00 wiadome stało się, że namierzono sygnał z lamp zaginionych górników, co ułatwia prowadzenie dalszych poszukiwań. Informację podał w rozmowie z dziennikarzami wiceprezes zarządu PGG ds. produkcji Rajmund Horst. Wiele wskazuje na to, że uwięzieni znajdują się w odległości około 10-20 metrów od miejsca, do którego dotarli wcześniej ratownicy górniczy. Poszukiwania, które początkowo prowadzone były z dwóch różnych stron zwałowiska, obecnie zostały ukierunkowane. Prowadzone są tam, gdzie krótsza jest droga do poszukiwanych ślusarzy.

Fatalna wiadomość podczas tegorocznej Barbórki. W kopalni Ruda Bielszowice doszło do wstrząsu. Dwóch górników jest uwięzionych pod ziemią.

Tuż przed godziną 9.00 w kopalni w Bielszowicach doszło do wstrząsu o sile 5×106J . Miał on miejsce na głębokości 780 metrów pod ziemią, na pokładzie 504 gdzie nie jest prowadzone wydobycie.

Niestety w wyniku zdarzenia uwięzionych zostało dwóch górników, konkretnie ślusarzy. Na domiar złego z mężczyznami nie ma łączności oraz spadł przepływ powietrza. Od godziny 9.30 służby prowadzą akcję ratunkową.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content