play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ruda Śląska bez alkoholu. Nocna prohibicja już obowiązuje

today15 czerwca 2021

Background

Nocne bez alkoholu. Tak jest od dzisiaj w Rudzie Śląskiej. Miasto wprowadza nocną prohibicję, która obowiązywać będzie od godziny 23 do 6 rano.

Czasy się zmieniają, wraca nocna prohibicja. Tą wprowadziło juuż szereg miast, obowiązuje między innymi w kilku katowickich dzielnicach i Bytomiu. Teraz do tej listy dołącza Ruda Śląska.

Kiedy i gdzie alkoholu nie kupimy?

Alkohol nie może być sprzedawany w sklepach i na stacjach benzynowych – ograniczenie nie dotyczy restauracji, barów i pubów.

Jak zaznaczają władze miasta, robią to na prośbę samych mieszkańców. Straż Miejska wylicza, że w ubiegłym roku do pijanych i awanturujących się ludzi była wzywana kilkadziesiąt razy. – Docierają do nas liczne interwencje i skargi mieszkańców dotyczące zakłócania porządku publicznego i ciszy nocnej, szczególnie w okolicy osiedlowych sklepów nocnych. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska interweniowała w tej sprawie kilkadziesiąt razy – tłumaczy Marek Partuś, komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. – Problem jest poważny. Na każdym spotkaniu z mieszkańcami zgłaszane są skargi związane z tym tematem, który nasila się w okresie wiosenno-letnim i dotyczy często tych samych miejsc – wyjaśnia Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – Nie możemy jednak ograniczyć sprzedaży alkoholu w poszczególnych punktach, zakazem musimy objąć całe miasto – dodaje.

Rada jest rada

Ograniczenia będą funkcjonowały od godz. 23:00 do 6:00 i obejmą placówki handlu detalicznego, w tym stacje benzynowe (nie dotyczą lokali gastronomicznych). Uchwała w tej sprawie została podjęta podczas majowej sesji Rady Miasta. Możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych daje samorządom ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ograniczenia takie mogą funkcjonować od godz. 22:00 do 6:00, jednak w Rudzie Śląskiej zdecydowano się skrócić ten czas o godzinę, w związku z czym zakaz będzie obowiązywał od 23:00 do 6:00.

Poparcie dla projektu uchwały wyraziła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która pozytywnie zaopiniowała dokument.

W Rudzie Śląskiej działa 13 sklepów nocnych i 15 stacji benzynowych, gdzie sprzedaż alkoholu była prowadzona całodobowo.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content