play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Fotoradar na DTŚ! Pojawi się jeszcze w tym roku!

today24 września 2021

Background

Do końca roku na tzw. „zakręcie mistrzów” na Drogowej Trasie Średnicowej w Rudzie Śląskiej zainstalowany zostanie fotoradar. Tak zdecydowali tamtejsi radni podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Wkrótce samorząd  ogłosi  postępowanie przetargowe w tej sprawie.

Obsługą i konserwacją fotoradaru w Rudzie Śląskiej  zajmować się będzie Inspekcja Transportu Drogowego. To właśnie ta instytucja jako jedyna w naszym kraju może korzystać z fotoradarów, choć jeszcze do 2015 r. mogły je obsługiwać także straże gminne. Jednak po zmianie przepisów samorządom pozostało jedynie wnioskowanie o zainstalowanie takiego urządzenia do ITD.
Ruda Śląska ubiega się o fotoradar na zakręcie mistrzów już od lat.  Jak przekazuje prezydent miasta Grażyna Dziedzic  w 2017 r. wspólnie z Policją samorząd kierował wniosek o montaż urządzenia na feralnym zakręcie na DTŚ. ITD po wykonanych analizach także uznała takie rozwiązanie za zasadne. Okazało się jednak, że ustawienie fotoradaru w Rudzie Śląskiej znalazło się na dalszym miejscu w planach inwestycyjnych Inspekcji. W tej sytuacji miasto zaproponowało zakup urządzenia, co spotkało się z akceptacją.
Fotoradar na zakręcie mistrzów będzie mieć do spełnienia jeden cel: poprawienie bezpieczeństwa na tym odcinku DTŚ. Z danych policyjnych wynika bowiem, że tylko w latach 2016 – 2020 w tym miejscu doszło do ponad 240 zdarzeń drogowych. Najwięcej w 2017 r. – 83.
źródło:  Grażyna Dziedzic/facebook

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content