play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Kiedyś koksownia, dziś miejsce rekreacji i nauki

today25 marca 2021

Background

Oddano do użytku nowe obiekty na terenie po byłej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej. Udało się tym samym ocalić od całkowitego zniszczenia poprzemysłowe budynki z początków XX wieku.

Pięciohektarowy teren po byłej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej został oczyszczony z niebezpiecznych substancji. Cały obszar dawnego zakładu zaadaptowano na park z licznymi atrakcjami. Powstał m.in. taras widokowy, górka saneczkowa, place zabaw czy ścieżka dydaktyczna. Dziś inwestycję oficjalnie oddano do użytkowania.

– Cztery lata trwała rewitalizacja całego terenu, pochłonęła 21 milionów złotych. 85 procent tej kwoty to były środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a pozostałe 15 procent wkład miasta. Teren wygląda pięknie, ale przede wszystkim jest ekologicznie bezpieczny – i to jest najważniejsze – mówi reporterce Radia Piekary Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

W ramach prowadzonych prac usunięto również dziką roślinność, wprowadzając w jej miejsce nowe nasadzenia. Renowacją zostały objęte obiekty budowlane, stanowiące pozostałości po dawnym zakładzie. Zmiana tego miejsca jest diametralna:

– Było strasznie, było bardzo zaniedbane, nieuczęszczane przez mieszkańców, bo tez trudno tu przychodzić, jak to były takie – praktycznie rzecz biorąc – nieużytki. Teraz jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Wieczorem wygląda to jeszcze bardziej fantastycznie niż w ciągu dnia, jest to wszystko podświetlone. Oko cieszy, że powstał kolejny plac zabaw, więc będzie miejsce rekreacji dla dzieci. Teraz mamy kolejną perełkę po prostu, w naszej cudownej dzielnicy – przyznaje w rozmowie z Radiem Piekary Iwona Skrzypczyk Sikora, prezes Towarzystwa Miłośników Orzegowa.

I tak kolejny zabytek, czyli koksownia uruchomiona w 1903 w rudzkim Orzegowie, została ocalona od zniszczenia.

Fot. Facebook/RUDA Śląska

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content