play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Masz kompostownik? Zapłacisz mniej za wywóz śmieci

today14 października 2020

Background

Ruda Śląska: Masz kompostownik? Zapłacisz mniej za wywóz śmieci. Mniejszą stawkę za odbiór odpadów komunalnych zapłacą mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy będą kompostować bioodpady. Zwolnienie z części opłaty zostało wprowadzone nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. W Rudzie Śląskiej zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r. Zgodnie z nimi jeżeli w budownictwie jednorodzinnym bioodpady trafią do kompostowników przydomowych, to opłata będzie obniżona o 1,25 zł za osobę. 

Ruda Śląska: Masz kompostownik? zapłacisz mniej za wywóz śmieci. Aby skorzystać z obniżonej opłaty, właściciel nieruchomości składający pierwszą deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi musi poinformować w niej o posiadaniu kompostownika przydomowego i kompostowaniu w nim bioodpadów stanowiących odpady komunalne. Natomiast właściciel nieruchomości, który składał już deklarację, musi złożyć nowy dokument uwzględniający kompostownik. Zwolnienie będzie przysługiwało od miesiąca, w którym zadeklarowano kompostowanie bioodpadów.

W 2019 roku na terenie Rudy Śląskiej odebrano i zebrano łącznie prawie 59,4 tys. ton odpadów komunalnych, w tym prawie 7 tys. ton bioodpadów.

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content