play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Nowe mieszkania socjalne na ukończeniu

today25 maja 2020

Background

Ruda Śląska: Nowe mieszkania socjalne na ukończeniu. Kończą się ostatnie prace budowlane adaptujące niewykorzystane miejskie lokale użytkowe i mieszkalne na 11 nowych mieszkań socjalnych. Docelowo zamieszkają w nich 52 osoby. O mieszkania będą mogły się ubiegać rodziny, w tym wielodzietne, które podpiszą kontrakty socjalne. W ramach tych umów mają podjąć ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny. Inwestycja realizowana jest dzięki środkom unijnym. Miasto na ten cel pozyskało ponad 1 mln zł. pierwsze zasiedlenia nowych mieszkań socjalnych mają mieć miejsce w czerwcu.

Nowe mieszkania socjalne na ukończeniu- to dobra wiadomość dla oczekujących na realizację wyroków sądowych. Zgodnie z obowiązującym prawem, każda gmina jest zobowiązana dostarczyć osobie posiadającej odpowiednie orzeczenie sądowe,  lokal socjalny lub pomieszczenie tymczasowe. Aktualnie w mieście jest 550 takich wyroków. Wkrótce miejska baza mieszkań socjalnych powiększy się, a wszystko za sprawą remontu nieużytkowanych lokali mieszkalnych oraz użytkowych.

Ogółem utworzonych zostało 11 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej ponad 630 m². Średnia powierzchnia mieszkania ma ok. 57 m². W adaptowanych lokalach będą mogły zamieszkać 52 osoby. Dwa mieszkania zostały zaprojektowane tak, aby mogły z nich korzystać osoby niepełnosprawne.

W ramach prac remontowanych, oprócz robót rozbiórkowych i murarskich, we wszystkich lokalach wymienione zostały okna, ponadto przebudowane zostały instalacje wod-kan, elektryczne oraz grzewcze. Nowe mieszkania socjalne utworzone zostały w czterech dzielnicach: w Nowym Bytomiu przy ul. Podgórze i Niedurnego, w Wirku przy ul. Sienkiewicza, w Orzegowie przy ul. Hlonda i Bytomskiej oraz w Rudzie przy ul. Norwida, Janasa i Bankowej.

Adaptacja lokali użytkowych i mieszkalnych na nowe socjalne powiązana jest z innym zadaniem realizowanym przez miasto. Chodzi o projekt, pn. „Ruda Śląska dla rodzin”, który realizowany jest przez rudzki MOPS. Uzyskał on także unijne dofinansowanie w kwocie 1,3 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu o nowe mieszkania socjalne będą mogły się ubiegać rodziny, które będą uczestniczyć w realizowanym przez MOPS projekcie i podejmą tym samym ścisłą współpracę z pracownikiem socjalnym i asystentem rodziny.

Prace budowlane związane z utworzeniem 11 nowych mieszkań socjalnych kosztowały ok 1,3 mln zł, z czego zdecydowana ich cześć, bo ponad 1 mln zł, sfinansowana została z funduszy unijnych.Cztery lata temu ze środków tych miasto pozyskało 1,1 mln zł na realizację I etapu przedsięwzięcia. Dzięki temu w 2017 r. w mieście do użytku oddano 13 mieszkań socjalnych, w których zamieszkało 56 osób.

Władze Rudy Śląskiej zamierzają adaptować kolejne lokale i pomieszczenia na mieszkania socjalne. W tym celu w czerwcu miasto złoży wniosek na kolejne dofinansowanie unijne. Chodzi o blisko 1,2 mln zł. Pozyskane środki miałyby zostać przeznaczone na utworzenie kolejnych 10 lokali socjalnych.

Przypomnijmy, że prawo do lokalu socjalnego przysługuje osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej oraz osobom z wyrokiem eksmisyjnym z dotychczas zajmowanego mieszkania z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego. Aktualnie w Rudzie Śląskiej są 1473 mieszkania socjalne, z tego 1075 znajduje się w zasobach miasta i 398 wynajmowanych przez miasto od spółdzielni mieszkaniowych. Rejestr wyroków eksmisyjnych z orzeczonym prawem do lokalu socjalnego liczy aktualnie ok. 550. Jeszcze cztery lata temu było to 2 300 wyroków, a rok temu ok. 800.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content