play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Spór miasta z wojewodą o dopłaty dla najuboższych

today22 marca 2021

Background

Rada Miasta w Rudzie Śląskiej chciała dobrze dla najuboższych mieszkańców, wojewoda śląski twierdzi, że niezgodnie z prawem. Do Sądu Administracyjnego trafi sprawa programu osłonowego, który rekompensował mieszkańcom Rudy podwyżkę „opłaty śmieciowej”.

Podwyżka była – osłony nie ma. Program osłonowy, uchwalony w Rudzie Śląskiej wraz z podwyżką „opłaty śmieciowej”, został unieważniony rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Śląskiego.

– Przygotowaliśmy projekt uchwały – ona została przegłosowana. Mieszkańcy mogli liczyć na dopłaty w wysokości różnicy, jaka powstała w wyniku ostatniej podwyżki „opłaty śmieciowej”, czyli dokładnie w wysokości 8,30 zł. Wojewoda zakwestionował to rozwiązanie. Uważa, że jest ono niezgodne z prawem. My mamy inne stanowisko w tym zakresie – mówi Radiu Piekary Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Dlatego na ostatniej sesji rudzka Rada Miasta poparła wniosek prezydent miasta w sprawie wniesienia skargi na to orzeczenie.

– Konieczna była uchwała Rady Miasta upoważniająca prezydenta do zaskarżenia  rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody do Sądu Administracyjnego. Jeżeli uda nam się w sądzie wygrać ten spór prawny, to wtedy wrócimy do tych rozwiązań i najubożsi mieszkańcy będą mogli z niego skorzystać – dodaje Krzysztof Mejer.

Przypomnijmy, od 1 lutego mieszkańcy Rudy Śląskiej płacą miesięcznie 30 zł za śmieci segregowane. Wcześniej było to 21,70 zł.

 

Fot. Facebook/RUDA Śląska

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content