play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Wybierz się na spacer z mAPPką

today5 października 2020

Background

Ruda Śląska: Wybierz się na spacer z mAPPką. Ciekawostki historyczne, miejskie legendy, poprzemysłowe obiekty, ciekawostki etnograficzne, propozycje spacerowych tras, ciekawostki architektoniczne- to wszystko w mobilnej aplikacji. W pierwszych dniach października będzie można pobrać na telefon „Rudzką mAPPkę”- czyli interaktywną mapę miasta. Aplikacja przedstawia informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych, nawet tych już nieistniejących. Projekt realizuje Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka.

Wybierz się na spacer z mAPPką. „Rudzka mAPPka” to aplikacja, którą można przeglądać na komputerze oraz mobilna z interaktywną mapą miasta działająca na smartfonach. Dodatkowo wyposażona jest w systemy obsługi dla osób niepełnosprawnych. To także dobre narzędzie do zapoznania się z historią miasta. Wszystkie materiały archiwalne, zdjęcia i grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum.

„Rudzka mAPPka” to aplikacja miejska przedstawiająca informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych, nawet tych już nieistniejących, w Rudzie Śląskiej. Prezentuje także znane rudzkie postaci oraz znamienite rody, które wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta. Znajdziemy w niej wiele informacji, ciekawostek etnograficznych i historycznych, legend, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic. To wszystko pozwoli na poznanie historii i architektury miasta.

Główne zakładki tematyczne: „Legendy”, „Obiekty Obszaru Warownego Śląsk na terenie Rudy Śląskiej”, „Rody arystokratyczne”, „Zakłady przemysłowe” i „Granica polsko-niemiecka 1922” ułatwią poruszanie się po aplikacji i wybór interesujących nas miejsc i obiektów. Wszystkie obiekty mają dokładnie wyznaczoną lokalizację na mapie, urozmaicone są opisami oraz bogatym materiałem ikonograficznym. Dzięki zdjęciom archiwalnym dowiemy się, jak Ruda Śląska wyglądała w minionych latach i możemy to porównać do współczesności. Wiele miejsc jest ilustrowanych krótkimi filmami oraz zdjęciami prac autorstwa znanych śląskich i lokalnych grafików i malarzy.

Kolejnymi funkcjami aplikacji są gry terenowe i zagadki multimedialne. Pozwolą one zainteresowanym, zarówno turystom, jak i mieszkańcom Rudy Śląskiej, na poznanie miasta z nieco innej strony. Jest to doskonała propozycja dla indywidualnych użytkowników, ale przede wszystkim dla rodzin z dziećmi czy wycieczek szkolnych. Edukacja poprzez zabawę, odkrywanie tajemnic, poznawanie ciekawostek i rozwiązywanie zagadek jest zdecydowanie dużo bardziej atrakcyjna. Warto dodać, że zadania (o różnym stopniu trudności) będą wymagały dobrej kondycji fizycznej oraz sprawności intelektualnej. Swoim wynikiem będzie można się podzielić ze znajomymi, zachęcając ich do wspólnej zabawy.

Aplikacja ma interaktywny charakter. Każdy użytkownik aplikacji może podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, wspomnieniami, a także archiwalnymi fotografiami lub współczesnymi zdjęciami. Jednakże treści te będą moderowane przez pracowników muzeum.

Projekt, którego pomysłodawcą jest Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci!”. Program ten jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze związanej z pandemią COVID-19. Wspiera zadania rozwijające kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych i rozwój kompetencji cyfrowych odbiorców oraz kadr kultury. Celem programu jest finansowe wsparcie projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Wśród 5948 aplikujących z całej Polski rudzkie muzeum znalazło się w gronie beneficjentów programu.

W pierwszych dniach października nastąpi uruchomienie strony http://rudzkamappka.pl, na której będzie można pobrać darmową aplikację na system Android i iOS. Będzie ona również dostępna nieodpłatnie bezpośrednio w Google Play i App Store.

 

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content