play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ruda Śląska: Wykorzystali MOPS przez przekręty na fakturach

today5 lutego 2021

Background

Policjanci z Rudy Śląskiej zajmujący się ściganiem przestępstw gospodarczych, zakończyli sprawę oszustw na szkodę MOPS-u. Nieuczciwa właścicielka jednego z rudzkich sklepów usłyszała 487 zarzutów poświadczenia nieprawdy. Kobieta wystawiała osobom korzystającym z pomocy społecznej fikcyjne faktury.

Jak informuje rudzka policja, po kilku miesiącach przesłuchań i zebraniu wielu tomów dokumentacji, policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z komendy w Rudzie Śląskiej zakończyli sprawę 56-letniej właścicielki jednego ze sklepów. Kobieta wystawiała fikcyjne faktury osobom, które korzystały z pomocy rudzkiego MOPS-u.

Dofinansowania dotyczyły określonej grupy towarów, które znajdowały się na fakturach i były rozliczane w ośrodku. Osoby korzystające z pomocy kupowały zupełnie inne, nie objęte finansowaniem towary. Cały proceder odbywał się za obopólną korzyścią – zamiast artykułów szkolnych dla dziecka, rodzic kupował coś dla siebie, za co płaciła pomoc społeczna. Sklepikarka brała część wartości faktury do swojej kieszeni.

Pracownicy opieki społecznej, wspólnie z policjantami z rudzkiej komendy, przeanalizowali wiele faktur, zanim natrafili na dziwne powiązania. Dalszą analizą zajął się zespół śledczych, który zbierał dowody przeciwko nieuczciwej właścicielce sklepu.

Policjanci przesłuchali ponad 500 osób i w efekcie przedstawili 56-latce 487 zarzutów poświadczenia nieprawdy przy wystawianiu faktur, działając przy tym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Sprawczyni za te przestępstwa grozi nawet do 8 lat więzienia. O jej dalszym losie zdecyduje teraz sąd.

 

źródło i fot. Śląska Policja/Ruda Śląska

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content