play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Rudzki odcinek DTŚ i trasy N-S z oświetleniem ledowym

today23 września 2020

Background

Rudzki odcinek DTŚ i trasy N-S z oświetleniem ledowym. Rudzki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej do końca listopada wzbogaci się o nowe oświetlenie LED. To kolejny etap kompleksowej wymiany oświetlenia ulicznego w mieście na nowe – ekologiczne i energooszczędne. W ramach rozstrzygniętego przetargu w najbliższych tygodniach zainstalowanych zostanie blisko 650 nowych opraw oświetleniowych. Oprócz DTŚ-ki nowe oświetlenie pojawi się m.in. na większości trasy N-S oraz ul. Niedurnego na odcinku od ul. Hallera do ronda w Chebziu.

Rudzki odcinek DTŚ i trasy N-S z oświetleniem ledowym. Rozstrzygnięty ostatnio przetarg dotyczy 10 lokalizacji. W ramach inwestycji wymienione zostaną łącznie 644 oprawy. Największą jej część obejmuje modernizacja oświetlenia na całej długości rudzkiego odcinka DTŚ-ki, gdzie zainstalowanych zostanie aż 319 nowych opraw. Drugim pod względem liczby nowych LED-owych opraw miejscem, będzie trasa N-S. Lampy zostaną zainstalowane na odcinku trasy z najstarszym oświetleniem. Kolejną ulicą, gdzie pojawi się nowe oświetlenie, będzie ul. Niedurnego. 55 opraw zainstalowanych zostanie od skrzyżowania z ul. Hallera do ronda w Chebziu. Na pozostałym odcinku ulica już posiada oświetlenie LED-owe.

Dodatkowo w ramach rozstrzygniętego przetargu wymiana oświetlenia obejmie ul. Jaśminów, gdzie pojawi się nowe oświetlenie na dotychczasowych słupach stalowych oraz ul. Węglową, gdzie wymienione zostaną oprawy znajdujące się na słupach kompozytowych. Ponadto inwestycja obejmie wymianę oświetlenia na ul. Klary, Katowickiej od nr 118 do 134 oraz Przedszkolnej, Solskiego i Fabrycznej. Na trzech ostatnich ulicach wymienione zostaną także dotychczasowe słupy betonowe, które zastąpione zostaną nowymi, aluminiowymi.

Przypomnijmy, że już latem w mieście wymieniono prawie 700 starych opraw oświetleniowych i zastąpiono je nowymi, ekologicznymi. Realizowane w tym roku zadania to część czwartego etapu modernizacji oświetlenia ulicznego, zaplanowanego na lata 2020-2021. Ma on objąć wymianę 3 751 opraw i 667 słupów oświetleniowych. – Wartość projektu to prawie 16 mln zł. Na jego realizację pozyskaliśmy ponad 12 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wsparcie przyznała  też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przeznaczyła na ten cel ponad 1,6 mln zł.

info. UM Ruda Śląska

fot. pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content