play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jest obowiązkowy!

today1 kwietnia 2021

Background

Niektórzy dostają informacje do skrzynki pocztowej, inni czytali już w prasie lub Internecie. Radio Piekary też przypomina: Rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział jest obowiązkowy.

Każdy, kto rozpoczął pierwszy dzień kwietnia w Polsce

Od dziś rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spisem objęci są mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy. Dotyczy to również stałych mieszkańców, przebywających w czasie spisu za granicą.

– Objęte są nim osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w Polsce w dniu 31 marca 2021, o północy. Oznacza to, że spisowi powinni poddać się wszyscy Polacy przebywający na terenie Rzeczpospolitej, jak również cudzoziemcy przebywający w tym określonym czasie na terenie RP – mówi Radiu Piekary Grażyna Witkowska, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach.

Samospis w Internecie – forma podstawowa

Podstawową metodą przekazania informacji jest samospis w Internecie. Wystarczy wejść na stronę GUS spis.gov.pl i wypełnić formularz.

– Rekomendowaną i obowiązkową formą dokonania tego spisu jest samospis internetowy. Możemy wejść na stronę spis.gov.pl i taki obowiązek wypełnić. Pozostałe metody, którymi będzie przeprowadzany spis są metodami uzupełniającymi – dodaje w rozmowie z reporterem Radia Piekary Grażyna Witkowska z katowickiego GUS.

Co na wypadek braku dostępu do Internetu?

Jeżeli ktoś nie ma dostępu do sieci – urzędy gmin przygotują specjalne miejsca, gdzie będzie można się spisać. Można też zrobić to przez telefon – jest infolinia 22 279 99 99.

– W sytuacji, kiedy nie możemy dokonać tego samospisu prze Internet, możemy zadzwonić na infolinię i wtedy też wypełnimy swój obowiązek spisowy. Możemy udać się do najbliższego Urzędu Miasta lub Gminy – tam zostały przygotowane stanowiska do samospisu lub – w ostateczności – rachmistrz spisowy będzie do nas dzwonił i wtedy też ten obowiązek spisowy zostanie wypełniony – podsumowuje w rozmowie z Radiem Piekary Grażyna Witkowska zastępca dyrektora katowickiego GUS.

Zgodnie z ustawą nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi. Warto pamiętać o obowiązkowym wzięciu udziału w spisie, bo brak spisania się grozi grzywną nawet do 5 tysięcy złotych.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content