play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Mikołów: Rusza praca dwóch punktów wymazowych drive thru

today25 listopada 2020

Background

Rusza praca dwóch punktów wymazowych drive thru. Dwa punkty wymazowe, pobierające od pacjentów materiał biologiczny do testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa rozpoczynają dzisiaj działalność w Mikołowie. Jeden z nich znajduje się na parkingu pomiędzy Starostwem Powiatowym a Białym Domkiem, drugi na Placu Harcerskim przy krytej pływalni Aqua Plant. Testy diagnostyczne w kierunku koronawirusa wykonywane będą bez wysiadania z samochodu (drive thru). Osoby te muszą wcześniej uzyskać skierowanie na wymaz od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą również posiadać przy sobie dowód tożsamości.

Rusza praca dwóch punktów wymazowych drive thru. Na załatwienie wszystkich wymogów proceduralnych czekaliśmy blisko 2 tygodnie. To nie tylko rozpatrywanie wniosku i podpisanie stosownej umowy z NFZ i zgoda na funkcjonowanie takiego punktu wydana przez wojewodę, ale także procedura związana z uzyskaniem dostępu do systemu informatycznego EWP (skrót od Ewidencja Wjazdu do Polski), w którym zamieszczone są informacje adresowe i kontaktowe osób powracających do kraju z zagranicy, m.in. tych w stosunku, do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, oraz osób zakażonych tym wirusem – tłumaczy Łukasz Połatyński koordynujący pracę punktu pobrań przy Starostwie Powiatowym.

Punkt w pierwszej kolejności skierowany będzie do osób mobilnych, które są w stanie dojechać do niego bądź zostać tam dowiezione samochodem. Testy diagnostyczne w kierunku koronawirusa wykonywane będą bez wysiadania z samochodu (drive thru). Osoby te muszą wcześniej uzyskać skierowanie na wymaz od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą również posiadać przy sobie dowód tożsamości.

Na badania pacjenci umawiają się telefonicznie. Na konkretny termin i konkretną godzinę, w 10 minutowych odstępach. Rejestracja telefoniczna odbywa się pod numerem 531 620 335. Nasz punkt będzie czynny codziennie. W dni powszednie od godziny 14.00 do 18.00 a w soboty i niedziele od 9.00 do 13.00 – dodaje Łukasz Połatyński. Dojazd do niego odbywać się będzie pierwszym zjazdem od strony ulicy Żwirki i Wigury, zaś po dokonaniu wymazu, bez konieczności wysiadania z auta, będzie się wyjeżdżać drogą wzdłuż budynku starostwa do ulicy Żwirki i Wigury – drugi zjazd.

Drugi z mikołowskich punktów „drive-thru”, który pobiera wymazy na obecność koronawirusa usytuowany został przy parkingu krytej pływalni Aqua Plant, będzie czynny każdego dnia w godzinach od 8.00 – 12.00.

Na czas dojazdu do punktu pobrań wymazów i badania Sanepid zwalnia pacjentów z kwarantanny. Powinni oni pamiętać, że w dniu, w którym zostanie poddają się badaniu na 3 godziny przed jego wykonaniem należy powstrzymać się od jedzenia, pić tylko wodę. Nie myć zębów, nie palić papierosów i nie żuć gumy. Można przyjąć leki w postaci tabletek, ale 3 godziny przed badaniem nie powinno się przyjmować żeli do nosa, gardła, ani pastylek do gardła.

info. i fot. Zespół ds. Mediów i Informacji Starostwo Powiatowe w Mikołowie

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content