play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Rusza Tarcza Inflacyjna. Szef rządu zapowiedział czasową obniżkę cen za paliwo, energię oraz żywność

today25 listopada 2021

Background

Podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia jakie zawiera Tarcza Inflacyjna. Zmianie mają ulec ceny paliwa, energii oraz żywności.

Szef rządu przedstawił podczas dzisiejszej konferencji założenia Tarczy Inflacyjnej. Głównymi punktami programu są obniżenie cen paliw, niższy VAT na energię elektryczną i gaz ziemny, a także dodatek osłonowy dla rodzin.

Zmianę cen na stacjach benzynowych mamy odczuć już w grudniu. Rządzący tłumaczą, że taki zabieg możliwy jest dzięki obniżeniu akcyzy oraz zwolnieniu z podatku od sprzedaży detalicznej. Takie rozwiązanie będzie wprowadzone na określony czas.

– Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Już od 20 grudnia na 5 miesięcy wdrażamy obniżkę paliw niższą poprzez to na co państwo ma wpływ. Po pierwsze wysokość akcyzy, po drugie od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej także na 5 miesięcy. Te wszystkie działania po stronie państwa doprowadzą do obniżki cen paliw – mówił podczas konferencji Morawiecki.

Oprócz tego w ramach Tarczy Inflacyjnej w okresie styczeń – marzec zmienić mają się ceny opłat za gaz oraz energię elektryczną. Wszytko przez obniżenie VAT-u z 23% na odpowiednio 8 i 5%.

Morawiecki zadeklarował także wprowadzenie programu osłonowego dla rodzin w ramach rekompensaty VAT-u za żywność.. Na jego podstawie mają one otrzymać wsparcie w wysokości  min. 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 1-osobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie. Wartość będzie mogła wzrosnąć do 1150 zł w zależności od ilości osób w gospodarstwie.

 

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content