play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Rusza z kopyta budowa trzeciego basenu w Katowicach

today2 października 2020

Background

Katowice, oddały już do użytku obiekty: „Brynów” i „Burowiec”, ale ślimaczy się wykonanie basenu w Parku Zadole. 3 lata temu ruszyła tam co prawda budowa, ale pojawiły się problemy – ówczesny wykonawca nie dotrzymywał terminów i miasto rozwiązało z nim umowę.

W Katowicach w 2017 roku rozpoczęto budowę trzech basenów miejskich. Dwa obiekty – w Brynowie i Burowcu, budowane przez NDI, zostały uruchomione w czerwcu tego roku. Z wykonawcą trzeciej inwestycji, w związku z niewywiązywaniem się z umowy, Miasto Katowice rozwiązało współpracę. To wiązało się z rozpoczęciem procedury wyboru nowego wykonawcy, która nałożyła się na okres pandemii koronawirusa.

Ostatecznie pod koniec września Miasto Katowice podpisało umowę z nowym wykonawcą i przekazało mu teren budowy.

– Dwa nowo powstałe kompleksy basenowe w Katowicach cieszą się wielką popularnością mieszkańców. Do końca września odwiedziło je już ponad 118 tysięcy osób. Dlatego jestem pewien, że trzeci basen umożliwi jeszcze większej grupie katowiczan aktywną rozrywkę, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje: – Nowy kompleks basenowy ma być gotowy przed wakacjami w 2022 r. Obiekt będzie bliźniaczy do pływalni w Brynowie i Burowcu. Będzie posiadać 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25×16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów na 115 miejsc, 80-metrowa zjeżdżalnia, sale sportowe oraz sauny, a także dodatkowo strefę odnowy biologicznej.

Trzy baseny oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu 5 km. Wykonawcą, który dokończy budowę w Zadolu przy ul. Wczasowej jest firma Dombud, która zawarła z miastem umowę o wartości 29,8 mln zł.

– Poprzedni wykonawca zdołał zrealizować roboty żelbetowe do poziomu zero – zostało wykonane podbasenie oraz wylane niecki pod basen sportowy i rekreacyjny, wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy magistratu.

Nowy wykonawca w najbliższych tygodniach dokona przeglądu wykonanych już elementów, a następnie będzie kontynuował budowę. Ma 19,5 miesiąca na dokończenie inwestycji.

Sama inwestycja będzie bardzo podobna do obiektów, które powstały w Brynowie i Burowcu, przy czym zamiast siłowni i sali fitness pojawi się w nim strefa odnowy biologicznej. W Zadolu jest przestrzeń, gdzie można zrealizować gabinet lekarza, gabinet masażu, krioterapie, hydroterapie. W obiekcie tym, będzie możliwość wyjścia z części basenowej na zewnętrzną plażę przy budynku, co jest nawiązaniem do kąpieliska otwartego, które działało tu przed laty.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content