play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Ruszają linie „M”. Uwaga na zmiany w rozkładach autobusowych!

today7 maja 2021

Background

Już 8 maja, ruszą pierwsze metrolinie, czyli nowe linie autobusowe. Na początek będzie ich sześć, a docelowo ponad 30. Poprawi się oferta połączeń autobusowych dla pasażerów, a w obecnych rozkładach będą zmiany.

W związku ze startem metrolinii zmienią się obecne rozkłady jazdy w ZTM. Zarząd Transportu Metropolitalnego zachęca do zapoznania się z pełną informacją o nowych połączeniach na www.metropoliaztm.pl.

Nowe połączenia to przede wszystkim więcej kursów przyspieszonych między miastami. Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie ze Śląska i Zagłębia będą mogli łatwiej przemieszczać się po Metropolii. Co bardzo istotne – na tych liniach obowiązuje podstawowy cennik biletów. Wprowadzone linie uatrakcyjnią ofertę autobusową m.in. poprzez zwiększenie częstotliwości połączeń i niemal całodobowe kursowanie. Pierwsze metrolinie będą kursować na poniższych trasach:

  • M1: Katowice Mickiewicza (Katowice Dworzec) – Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa (przejazd po DTŚ)

  • M2: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Gołonóg Zajezdnia (Tworzeń Huta Katowice)

  • M3: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Tarnowskie Góry Dworzec

  • M4: Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Zagórze Zajezdnia z kursami wydłużonymi do przystanku Ostrowy Górnicze Pomnik

  • M18: Tychy Osiedle „Z1” – Gliwice Plac Piastów

  • M24: Katowice Mickiewicza – Zabrze Goethego

Wdrożenie linii metropolitalnych, oznaczonych literą „M”, podzielone zostało na trzy etapy i oznacza sporą reorganizację siatki połączeń.

– Przygotowanie tak istotnych zmian wymagało zaangażowania wielu stron. Ostatnie dwa lata to była ścisła współpraca ZTM, GZM i m.in. gmin. Ostatecznie wypracowaliśmy kompromis, w wyniku którego oferta komunikacji autobusowej będzie bardziej atrakcyjna dla podróżnych – wskazuje zastępca dyrektora ds. przewozów Aleksander Sobota.

Zarząd Transportu Metropolitalnego podkreśla, że uruchomienie metrolinii wiąże się ze zwiększeniem liczby połączeń i ze zmianami rozkładów jazdy na dotychczasowych liniach.

– Projekt zakłada wdrożenie ponad 30 metrolinii, które w sumie będą pokonywać prawie 20 milionów kilometrów rocznie. W ciągu roku w dni robocze zostanie zrealizowane ponad 500 000 połączeń, a w soboty oraz w niedziele i święta po ok. 80 tys. kursów. Skala projektu jest zatem ogromna – zwraca uwagę dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

Z nowymi informacjami przede wszystkim powinny zapoznać się osoby podróżujące po obszarze 13 gmin. Chodzi o Katowice, Chorzów, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze, Gliwice, Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Bytom, Tarnowskie Góry, Gierałtowice, Mikołów i Tychy. Te miasta bowiem jako pierwsze, zostaną połączone metroliniami.

Informacje opisujące zmiany i metrolinie można znaleźć w kilku miejscach. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej ZTM. W pojazdach pojawiły się specjalne plakaty, a dodatkowo na wybranych przystankach informatorzy wręczają ulotki. Można również zadzwonić na bezpłatną i czynną całą dobę infolinię: 800 16 30 30.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content