play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Ruszają przygotowania do budowy obwodnicy Herb i Blachowni

today22 kwietnia 2021

Background

Ok. 2,5 roku potrwa przygotowanie dokumentacji dla budowy obwodnicy Herb i Blachowni. Wybrano wykonawcę, który się tym zajmie.

Rzecz dotyczy ważnego szlaku między Lublińcem i Częstochową. Ta część zadania pochłonie ok. 4 mln zł. W przyszłości odcinek będzie kluczowy z uwagi na połączenie autostrady A1 z planowaną drogą ekspresową S11. Obwodnica będzie miała niespełna 11 km, budowa powinna ruszyć za mniej więcej 4 lata.

Jak czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) dokumentacja będzie obejmowała opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Blachowni i Herb wraz z jej uzyskaniem. Najkorzystniejszą okazała się oferta konsorcjum firm TRAKT Sp. z o. o. Sp. K. (lider) oraz TRAKT Sp. z o. o. (partner) o wartości niespełna 4 mln zł.

Usługa ma zostać zrealizowana w terminie 39 miesięcy, na co składają się: 32 miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie potrzebnych decyzji administracyjnych, 7 miesięcy przewidziane jest dla realizacji obowiązków wynikających z procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Podstawowym celem budowy obwodnicy miejscowości Blachownia i Herby jest wyprowadzenie z miejscowości ruchu tranzytowego. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, bowiem w ostatnich latach  dochodziło tam do licznych zdarzeń drogowych. Ważne jest również odciążenie istniejącego układu komunikacyjnego. Inwestycja poprawi również komfort i warunki przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na DK 46.

Przeprowadzenie procesu przygotowawczego dla tej inwestycji przewidziano w latach 2020-2024.    Realizacja  w systemie „projektuj i buduj” planowana jest w latach 2025-2028.

 

 

Obwodnica powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. 

W województwie śląskim powstanie pięć nowych dróg tego typu (prawie 50 km nowych dróg krajowych). Na liście zadań z Programu budowy 100 obwodnic w województwie śląskim wpisano:
– Obwodnicę Blachowni i Herb w ciągu DK 46;
– Obwodnicę Pradeł w ciągu DK 78;
– Obwodnicę Kroczyc w ciągu DK 78;
– Obwodnicę Szczekocin i Goleniów w ciągu DK 78;
– Obwodnicę Nakła Śląskiego i Świerklańca w ciągu DK 78.

źródło/foto: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content