play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ruszył remont ulicy Zabrzańskiej w Bytomiu OBJAZDY

today20 lipca 2020

Background

Jedna z głównych arterii miasta – ul. Zabrzańska w Bytomiu (na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki) w remoncie. Prace rozpoczęły się dziś z samego rana. Inwestycję za ponad 275 tys. zł wykona wyłoniona w przetargu firma PPHU „DALPOL” z Bytomia.

– Jezdnia na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki jest w bardzo złym stanie technicznym przez koleiny, ubytki w nawierzchni i spękania, dlatego konieczny jest remont odcinka drogi – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia. – Inwestycja będzie obejmowała m.in.: modernizację nawierzchni ulicy, chodnika, a także powstanie ciągów pieszo-rowerowych, których budowa będzie możliwa dzięki oszczędnościom, jakie uzyskaliśmy po przetargu – dodaje Michał Bieda.

Warto podkreślić, że droga wojewódzka DW 925, której częścią jest ul. Zabrzańska, to kluczowa pod względem komunikacyjnym, a tym samym obciążona dużym ruchem jezdnia. Zakres robót remontowych będzie obejmował wymianę warstwy wiążącej i ścieralnej. Górna warstwa ścieralna odtworzona będzie w technologii mineralno-grysowej SMA, która jest bardziej odporna na koleinowanie, od tradycyjnych mieszanek mineralno-bitumicznych. W ramach robót zaplanowano również m.in.: rozbiórkę chodników, remonty cząstkowe nawierzchni chodnika z płytek betonowych, a także wykonanie oznakowania poziomego grubowarstwowego strukturalnie. Ponadto w trakcie prac zawężone zostaną pasy ruchu do szerokości 3 metrów, dzięki czemu będzie możliwe wydzielenie pasa ruchu dla rowerów w kierunku do Szombierek. Z kolei po stronie południowej /od strony stadionu/ zaadaptowany zostanie chodnik na potrzeby ciągu pieszo-rowerowego o długości około 180 metrów. Powierzchnia remontu nawierzchni jezdni wyniesie 2850 mkw., a chodnika 200 mkw. Wartość inwestycji to 275 459 zł, a cała kwota pochodzi z budżetu miasta.

– Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień drogowych, które nie powinny trwać dłużej niż dwa tygodnie. Prace drogowe wykonawca planuje zakończyć się na początku sierpnia – mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora ds. technicznych w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Bytomiu.

Remont ul. Zabrzańskiej na odcinku skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki będzie prowadzony najpierw na jednym pasie ruchu. Ruch będzie wtedy prowadzony po nieremontowanym pasie. W przeciwnym kierunku kierowcy będą poruszać się objazdem. Następnie ruch zostanie przerzucony na wyremontowany pas.

20 lipca od godziny 9.00 wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu na remontowanym odcinku:

– w czasie remontu obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy – od Centrum w stronę Szombierek i Bobrka.
– kierowcy jadący od strony ul. Łagiewnickiej i spod wiaduktu PKP, w kierunku dzielnicy Szombierki, napotkają utrudnienia związane z naprzemiennym zawężeniem jezdni.
– objazd do Centrum z Szombierek i Bobrka będzie kierowany do Karbia, skąd istniejące oznakowanie kieruje do Centrum przez ul. Wrocławską (dla samochodów osobowych ) i ul. Celną oraz Strzelców Bytomskich (dla samochodów ciężarowych ).
Przypominamy również o alternatywnej możliwości dojazdu do Centrum z Szombierek przez:
– ul. Frycza Modrzewskiego, Młyny Szombierskie, Ostatnią;
– ul. Łagiewnicką, Krzyżową;
– Kilara i Chorzowską.

Uwaga pasażerowie komunikacji miejskiej!
Informacje o zmianach w kursowaniu komunikacji dostępne są na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego

Prosimy o zachowanie ostrożności w czasie przejazdu przez obszar remontowany i zwracanie uwagi na pracujące ekipy drogowców oraz nowe oznakowanie związane ze zmianami w organizacji ruchu drogowego.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content