play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Ruszyła II edycja Zielonego Budżetu w Katowicach

today26 kwietnia 2021

Background

Mieszkańcy Katowic mogą składać wnioski do II edycji Zielonego Budżetu. Do dyspozycji są 3 mln zł na realizację zielonych pomysłów. Pomysły można zgłaszać do 27 maja.

Zielony Budżet jest podobny do „zwykłego” budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków oraz ich weryfikacji. – Pula 3 mln zł została rozdzielona na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe, mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. I dalej: – Pierwsza edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają wiele pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Potwierdziła to liczba zgłoszeń, jak i zróżnicowanie projektów mieszkańców. Wierzę, że również tegoroczna wiosna przyniesie podobne rezultaty, dodaje prezydent.

Mieszkańcy Katowic  mogą zgłaszać swoje projekty od 26 kwietnia do 27 maja, a następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku. Podobnie jak przed rokiem, również i w tym, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln zł, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.

Do Zielonego Budżetu można zgłaszać projekty, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. To m.in. zazielenianie przestrzeni publicznej, rewitalizacja skwerów i parków, tworzenie łąk kwietnych oraz tworzenie systemowej opieki dla starych drzew, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt czy warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody.

Podczas I edycji Zielonego Budżetu wpłynęło 128 wniosków, z czego do realizacji wybrano 54 o wartości blisko 2 mln zł. Wśród wybranych projektów znalazły się np.: zazielenienie 22 przystanków – po jednym w każdej dzielnicy Katowic, urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, ogród deszczowy w Brynowie, nowe nasadzenia drzew, krzewów i kwiatów w Nikiszowcu, Janowie, Szopienicach, Burowcu i Dąbrówce Małej, projekty zakupu i montażu budek lęgowych dla ptaków miejskich na terenie Ligoty-Panewnik czy zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach i dla dorosłych.

Oprócz Katowic podobny program realizowany jest m.in. w Lublinie czy Białymstoku.

źródło/foto: UM Katowice

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content