play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Ruszyła wypłata dodatków covidowych w „bytomskiej czwórce”. Są wyjątki

today24 czerwca 2021

Ruszają wypłaty dodatków covidowych za pracę podczas drugiej fali pandemii dla personelu medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu. Pieniądze jednak nie będą przyznane wszystkim, którzy złożyli wnioski. Ich weryfikacją zajęła się specjalna komisja, która wykazała nieprawidłowości.

Wypłata dodatkowych świadczeń dla medyków to rodzaj nagrodzenia personelu za zaangażowanie w walkę z COVID-19. Wnioski o premię zostały złożone także przez pracowników Wojewódzkiego Szpitala nr 4 w Bytomiu. Budziły one  jednak  szereg wątpliwości zgłoszonych przez NFZ . Dlatego ich sprawdzeniem zajęła się specjalnie powołana komisja. Jak się okazało nie wszystkie osoby spośród ubiegających się o dodatkowe świadczenie miały do tego podstawy.

-Dyrektor Wojciech Michalik powołał specjalną komisję, która miała zweryfikować czy rzeczywiście ta liczba była adekwatna do liczby miejsc. Okazało się, że nie. Na ponad 500 zgłoszonych do wypłaty dodatków covidowych osób około 180 osób nie miało takich uprawnień. Przeanalizowano dokładnie dokumentację szpitala prowadzoną przez lekarzy i pielęgniarki. W wielu przypadkach okazało się, że nazwiska podawane w raporcie podawane do NFZ nie pokrywały się z dokumentacją medyczną. -tłumaczy Iwona Wronka, rzeczniczka bytomskiego szpitala.

Jak dodaje problem się pojawił, bo przepisy nie były wystarczająco precyzyjne.

Każdy kto nie zgadza się z wynikiem prac komisji i uważa, że udzielał świadczeń nieincydentalnie na rzecz chorych na COVID-19 może indywidualnie złożyć wniosek do dyrektora o ponowne rozpatrzenie jego wniosku. Z pewnością nie jest to zła wola pracowników ale niezrozumienie poszczególnych. Te przepisy dotyczące dodatków za pracę przy pacjencie są niejednoznaczne. Tutaj mówimy o incydentalnym charakterze świadczeń. Te świadczenia na rzecz pacjentów z COVID-19 mają być ciągłe i nieincydentalne. – dodaje Wronka

Po pracach komisji NFZ już zatwierdził liczbę podanych w sprawozdaniu pracowników, dlatego ruszają wypłaty dodatków.

fot.: WSS nr 4 w Bytomiu 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content