play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Ruszyła wypłata dodatku węglowego

today22 września 2022

Background

Ruszyła wypłata dodatku węglowego. Przedstawiciele niektórych, śląskich miast informują o tym, że środki przelewane są na konta mieszkańców.

Wypłata dodatkowych pieniędzy na zakup węgla, czyli tzw. dodatku węglowego, budziła spore emocje, bo pojawiły się deklaracje, ale środków na kontach gmin nie było. Teraz już wiadomo, że docierają, a wypłaty ruszyły.

Ruszyła wypłata dodatku węglowego

O wpłatach na konta śląskich miast poinformowały między innymi władz Bytomia czy Sosnowca. Ile osób skorzysta z dodatku w pierwszym z wymienionych miast?

-W środę 21 września późnym popołudniem na konto Urzędu Miejskiego w Bytomiu wpłynęły środki na wypłatę dodatków węglowych. Urząd Miejski przekazał już pieniądze na konto MOPR. Dzisiaj MOPR zrealizuje przelewy w wysokości 3 tys. zł do 6569 osób, które złożyły wnioski w sierpniu i wrześniu a ich wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Realizacja złożonych w późniejszym terminie oraz wymagających uzupełnień wniosków będzie możliwa, kiedy otrzymamy kolejną pulę środków na wypłaty – poinformował w mediach społecznościowych Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Wypłaty ruszyły także w Sosnowcu. Tam władze zapewniają, że w możliwie krótkim terminie pieniądze trafią na konta mieszkańców.

-Od kilku dni aż huczało, że nie ma pieniędzy na dodatek węglowy. Choć byliśmy gotowi do wypłat, obiecanych pieniędzy od rządu nie było. Zdenerwowanie mieszkańców sięgało zenitu. Pracownicy MOPS kilkakrotnie padali ofiarą hejtu, a nawet agresji, choć nie są przecież niczemu winni. Teraz jednak pokazujemy jak działa samorząd. W nocy dostaliśmy długo wyczekiwany i obiecywany przelew, a już teraz ruszają pierwsze wypłaty! W ciągu 24 godzin przelewy dotrą do pierwszych osób, spośród 1800 pozytywnie zweryfikowanych, którzy te pieniądze mogli otrzymać już w pierwotnym terminie – jeszcze w ubiegłym tygodniu. Tutaj trzeba wspomnieć o pracownikach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Urzędu Miejskiego, którzy często w cieniu i po cichu wykonują ciężką pracę, a przez opieszałość rządu byli narażeni na krytykę. – przekazał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Warto zaznaczyć, że środki trafiły wczoraj do wojewody śląskiego:

W pierwszej transzy do regionu trafiła kwota miliarda złotych.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content