play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Rząd ogłosił narodowy program szczepień na koronawirusa

today8 grudnia 2020

Background

Rząd ogłosił narodowy program szczepień. Do soboty będą trwały konsultacje, a za tydzień we wtorek dokument powinien zostać zatwierdzony. – Ten dokument daje gwarancję bezpieczeństwa całego procesu – mówi minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Szczepionki i punkty szczepień muszą być łatwo dostępne a specyfik darmowy. Założenia Narodowego Programu Szczepień przedstawił dziś rząd.

Naszym celem ogólnym i najważniejszym jest przeprowadzenie w 2021 roku programu szczepień, dzięki czemu mamy uzyskać odporność populacji. To jest największe i kluczowe wyzwanie w 2021 roku. Dlatego przygotowaliśmy projekt dokumentu, który ma szczegółowo opisać wszystkie procesy, które są związane z programem szczepień. – mówił dziś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Pracując nad tym dokumentem przyświecały nam trzy bardzo ważne hasła. Hasła które dawały pewien wyznacznik tego na czym chcemy się skoncentrować. Pokazując treści, pokazując różne wartości, które są przedstawione w tym dokumencie. Te trzy wartości to jest wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność, bo to są fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepienia. – dodał szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski . Ponadto zapowiedział powstanie specjalnego serwisu poświęconego szczepieniom,  gdzie znajdą się wszystkie informacje dotyczące szczepionek. Dodatkowo ma być uruchomiona specjalna infolinia, gdzie będzie można zwrócić się z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi szczepień.

Pierwsze szczepionki w Polsce powinny być dostępne na przełomie stycznia i lutego. Jak wynika z dzisiejszych wypowiedzi do tej pory mamy zgłoszenia, które pozwolą szczepić około 180 tysięcy osób tygodniowo. Akcję szczepień na masową skalę rozpoczęła dziś Wielka Brytania. Pierwszą na świecie osobą, która przyjęła szczepionkę Pfizera jest 90-latka z Irlandii.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content