play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Rząd zaostrza obostrzenia. Co się zmieni od 28 grudnia?

today18 grudnia 2020

Background

Rząd przedłuża pandemiczne obostrzenia i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Będą zamknięte między innymi stoki narciarskie. Będą też nowe zasady bezpieczeństwa w Sylwestra.

Do 17 stycznia potrwa etap, podczas którego wprowadzone będą dodatkowe ograniczenia. Zamknięcie stoków narciarskich oraz zakaz przemieszczania się w Sylwestra – to niektóre z nich. Podobnie jak inne kraje europejskie, również Polska wprowadza ograniczenia w Sylwestra. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

– Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe

– Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

– Zamknięte stoki narciarskie

– Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego

– 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużone dotychczasowe zasady i ograniczenia:

-Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

– Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

– Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2

– Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób

– Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji

– Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki

– Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2

– Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00

– Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

– Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Źródło: www.gov.pl

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content