play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Rządowe decyzje w sprawie obostrzeń. Czego się spodziewać? 

today24 lutego 2021

Background

Czy grozi nam lockdown na rocznicę wprowadzenia tego pierwszego? Tego mamy dowiedzieć się dziś – gdy rząd przedstawi plan dalszej walki z pandemią koronawirusa.

Zmiany w obostrzeniach sanitarnych – lockdown?

Dzisiaj Minister Zdrowia Adam Niedzielski, jeszcze przed raportem Ministerstwa podał liczbę nowych zakażeń. Jest ich 12 146. Dawno nie notowaliśmy tak dużego przyrostu.

Coraz głośniej mówi się o kolejnych obostrzeniach – tym razem jednak wprowadzanych lokalnie, w zależności od liczby chorych. Możliwy jest więc powrót do stref zielonej, żółtej i czerwonej.

Niedługo minie rok, odkąd Polacy zostali wysłani na pierwszą, szeroko zakrojoną kwarantannę narodową. Wszyscy na długo zapamiętają zeszłoroczną Wielkanoc w izolacji i wygłaszane z głośników radiowozów policyjne apele, by pozostać w domach. Czy czeka nas powtórka z zeszłorocznego lockdownu?

Trzecia fala pandemii koronawirusa w Polsce jest faktem – to zdanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Przewidywany szczyt zachorowań na COVID-19 ma mieć miejsce w Polsce na przełomie marca i kwietnia – czyli w okolicy… Wielkanocy.

Tym razem obostrzenia nie mają być jednak tak daleko idące, jak te zeszłoroczne. Nieoficjalnie mówi się o ponownym zamknięciu stoków narciarskich i innych miejsc uprawiania sportu. Oprócz tego mają zostać zamknięte granice na razie ze Słowacją i Czechami. Ich przekraczanie będzie możliwe tylko dla osób z negatywnym testem na koronawirusa. Inaczej konieczna będzie kwarantanna.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Inne zmiany dotyczyć mają zasłaniania ust i nosa – może pojawić się zakaz używania przyłbic, kominów, szalików i chustek. Zdaniem ekspertów nie są tak skuteczne, jak medyczne maseczki.

– W zakresie przyłbic, kominów i szalików nie będzie podejścia miękkiego. Będzie raczej kategoryczny zakaz noszenia tego typu rzeczy do zasłaniania nosa i ust, z jednoczesną rekomendacją, czego powinniśmy używać – mówił rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Prawdopodobnie w grupie dozwolonych środków będą maski z materiału, i profesjonalne produkty takie jak maski chirurgiczne.

Obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej obowiązuje już od wiosny zeszłego roku. Od jesieni znów nosimy maseczki wszędzie – także na otwartych przestrzeniach. 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content