play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

„Sala samobójców. Hejter” doceniony za Wielką Wodą

today30 kwietnia 2020

Background

Docenili go nawet za Wielką Wodą. Film „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy uznany najlepszym filmem na Tribeca Film Festival. Ten odbywa się na Manhattanie w Nowym Jorku.

Zdobył uznanie w Polsce, teraz podbija świat. „Sala samobójców. Hejter”, film Jana Komasy, z nagrodą główną odbywającego się na Manhattanie w Nowym Jorku Tribeca Film Festival.

Jury zachwycone

Jury festiwalu – a warto wspomnieć ze zasiadał tam między innymi znany z filmu „Dzieci gorszego boga” aktor Wiliam Hurt i reżyser „Trainspotting” i „Slumdoga” Danny Boyle – było zachwycone polską produkcją. To pierwszy polski film w historii, który znalazł się w konkursie głównym tego ważnego festiwalu i siłą rzeczy pierwszy który zdobył główną nagrodę.

Szansa na drugie życie filmu

„Hejter” nie ma łatwego życia. Z ekranów polskich kin zszedł niemal po tygodniu wyświetlania. Powodem była oczywiście pandemia koronawirusa. Stał się tym samym symbolem potężnych problemów, jakie przeżywa branża filmowa w obliczu epidemii. W tych okolicznościach wygrana w Tribece zyskuje szczególny wymiar i znaczenie.

Scenarzysta filmu Mateusz Pacewicz, który z Janem Komasą pracował także przy nominowanym do Oscara „Bożym Ciele”, podkreśla, że celem twórców „Hejtera” było stworzenie opowieści, która będzie w stanie funkcjonować bez polskiego kontekstu, a jednocześnie nie będzie od niego zbyt oderwana.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content