play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

Ściągamy maseczki, idziemy do restauracji i baru. Byle z głową!

today15 maja 2021

Background

To pierwszy taki dzień od wielu miesięcy. Sytuacja pandemiczna według polskiego rządu jest już na tyle opanowana, by móc pozwolić sobie na chwilę wytchnienia. I to dosłownie.

Odetchniemy wiosennym powietrzem. Byle nie zawróciło nam w głowach. Rząd od dziś zezwala na ściąganie masek w miejscach publicznych, czynne są też przyrestauracyjne ogródki, w których będzie można zjeść lub się napić. Wszystko jednak obwarowane zasadami.

Bez masek, ale z głową

Od dziś na wolnym powietrzu można już ściągnąć maseczki ochronne. Dotyczy to wszystkich tych miejsc, w których możliwe jest utrzymanie dystansu społecznego, czyli na ulicy, na skwerach, placach, parkingach. Zakryte usta i nos ciągle trzeba mieć w sklepach, na stacjach benzynowych, wszystkich zamkniętych przestrzeniach oraz tam, gdzie gromadzi się więcej ludzi. To między innymi banki, handel, gastronomia, poczty, obiekty sportowe i rekreacyjne oraz komunikacja miejska. Maski trzeba też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Życie wraca do restauracji

To jedna ważna zmiana. Druga to otwarcie ogródków przy restauracjach i przy barach. Tu również trzeba trzymać się pandemicznych zasad. Stoliki są porozstawiane, siedzieć można bez maski ale poruszać się trzeba już z – oraz trzeba zamawiać u kelnera.

Więcej osób w autobusach

Zmieniają się też zasady utrzymania dystansu społecznego w pojazdach komunikacji publicznej. Oznacza to, że w np. w pociągu, autobusie, tramwaju dostępnych będzie 100 proc. miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Te zasady wstępnie obowiązują do 8 czerwca.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content