play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Sczepienia dzieci pomogą w walce z pandemią COVID-19. Polska czeka na preparaty

today2 grudnia 2021

Background

Walka z pandemią COVID-19 nadal trwa. Działaniem, które może poprawić obecną, złą sytuację są szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Kiedy możemy spodziewać się ich rozpoczęcia?

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 w dalszym ciągu nie napawa optymizmem. Każdego dnia Ministerstwo Zdrowia podaje informacje o kolejnych zakażeniach, a także zgonach. Nie zadowala także liczba szczepień. Ogromna część społeczeństwa jest sceptycznie nastawiona do przyjęcia preparatu, co nie pomaga w walce z koronawirusem. Pomocne mogą okazać się szczepienia dzieci od 5-11 lat. Polska czeka obecnie na dostawę preparatów.

– W tej chwili czekamy na ostateczne potwierdzenie przez producenta dostawy preparatów do Polski i jej wielkości. Spodziewamy się, że ta dostawa będzie w okolicach 13-15 grudnia, a jej wielkość wyniesie 1 100 000 szczepionek. Od tego uzależniamy wysłanie e-skierowań do rodziców dzieci w wieku 5-11 lat – mówi naszemu reporterowi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przypomnijmy, że władze europejskie zatwierdziły możliwość szczepień dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Będą oni mogli przyjąć preparat niemieckiej firmy BioNTech i jej amerykańskiego partnera Pfizer. Przewidziana dawka jest mniejsza niż dla osób od 12 roku życia. Szczepienie będzie odbywało się w formie dwóch dawek z trzytygodniowym odstępem.

– Biorąc pod uwagę, że mamy 2 700 000 dzieci, to mniej – więcej będziemy mieć szczepionek na połowę jeżeli wszyscy by chcieli zaszczepić swoje pociechy. Chcielibyśmy, żeby szczepienia ruszyły jeszcze przed świętami – zapowiada Andrusiewicz.

fot. Unsplash

 

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content