play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Sejm przyjął ustawę ws. wyborów prezydenckich. Co zawarto w dokumencie?

today13 maja 2020

Background

Sejm przyjął ustawę ws. wyborów prezydenckich. Zgodnie z jej założeniami, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będziemy mogli wybrać zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie.

Projekt ustawy dotyczącej zasad organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku trafił do Sejmu w poniedziałek. We wtorek klub PiS złożył poprawki do projektu: 1 autopoprawkę i 21 poprawek. Również opozycja – kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego – a także koło Konfederacji złożyły swoje poprawki.

Ostatecznie ustawa została przyjęta we wtorek wieczorem z 21 poprawkami klubu PiS i jedną poprawką Lewicy. W głosowaniu za przyjęciem ustawy opowiedziało się 244 posłów, 137 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Przyjęta przez Sejm ustawa znosi tę z 6 kwietnia, mówiącą o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich jedynie metodą korespondencyjnego głosowania. Usunięto również zapis odbierający PKW możliwość określania wzoru kart do głosowania, a także zlecania ich druku.

Co ważne, kandydaci zgłoszeni do wyborów, które miały odbyć się 10 maja, jednak zostały uznane za nieważne, po ponownym zgłoszeniu swojej kandydatury zostaną zarejestrowani, jako kandydaci w wyborach, których termin zarządzi marszałek Sejmu. Istnieje jednak możliwość zgłaszania nowych kandydatów.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content