play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

SENIOR-fon wsparciem dla seniorów w czasie epidemii

today9 kwietnia 2020

Background

Czas epidemii koronawirusa jest uciążliwy dla całego społeczeństwa. W szczególny sposób cierpią, głównie z powodu osamotnienia, seniorzy. To właśnie dla nich stworzono SENIOR-fon.

SENIOR-fon uruchomiony został pod numerem telefonu 32 506 56 40 i czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Jest to forma wsparcia dla osób starszych, które w czasie pandemii koronawirusa pozostają same.

Dyżur pełnią psychologowie, terapeuci, pedagodzy i pracownicy socjalni Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, który jest operatorem systemu. To właśnie dzięki tym specjalistom zapewnione jest kompleksowe wsparcie wszystkich potrzebujących.

Jak podkreślają przedstawiciele Zarządu Województwa Śląskiego – inicjatora projektu – SENIOR-fon ma dwie funkcje: terapeutyczną i interwencyjną.

  • Funkcja terapeutyczna to wsparcie emocjonalne, psychologiczne, rozmowa wspierająca, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki, tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo grupie społecznej.
  • Funkcja interwencyjna – za pośrednictwem infolinii seniorzy będą mogli zgłosić problem, a pracownicy ROPS będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym.

Przypominamy, że wsparciem psychologicznym osobom objętym kwarantanną służą terapeuci Punktu Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piekarach Śląskich pod numerami telefonów 32 284 19 87 i 519 375 498.

 

Źródło: UM Piekary Śląskie

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content