play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Seniorka wyrzuciła z okna reklamówkę z pieniędzmi. Fałszywi policjanci w akcji

today23 czerwca 2022

Background

Seniorka wyrzuciła z okna reklamówkę z pieniędzmi. W innym miejscu oszuści zaproponowali ofierze zostawienie koperty z gotówką w wyznaczonym miejscu. Trzeba być uważnym, by nie stracić swoich oszczędności.

W ostatnim czasie wzrosła liczba telefonów wykonanych przez oszustów podających się za członka rodziny lub za policjanta. Od początku czerwca przestępcy próbowali okraść w ten sposób 19 mieszkańców Częstochowy – pięciu z nich dało się nabrać i straciło łącznie prawie 130 tys. zł.

Fałszywi policjanci w akcji

Pomimo licznych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, wiele osób wciąż pada ofiarą oszustów. A ci nie mają żadnych skrupułów, by pozbawić ich dorobku życia. Kilka dni temu, po rozmowie z fałszywym policjantem, 48-letnia mieszkanka Częstochowy zostawiła pod drzewem 30 tysięcy złotych w kopercie. W tym samym czasie w innej części miasta 91-latka wyrzuciła przez balkon reklamówkę z 57 tysiącami złotych w środku.

Co ustaliła policja?

Wstępne ustalenia wskazują, że na telefon stacjonarny 48-latki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty. Gdy uzyskał od rozmówczyni dane osobowe i adresowe, rozłączył się, a po chwili zadzwonił inny mężczyzna, tym razem podający się za policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji. Celem potwierdzenia swojej tożsamości polecił kobiecie wybrać na klawiaturze telefonu numer 997, oczywiście nie rozłączając trwającego już połączenia. Kobieta usłyszała w słuchawce, że podający się za funkcjonariusza mężczyzna faktycznie pracuje w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie w pokoju numer 8, a policja prowadzi tajną akcję przeciwko hakerom, którzy wspólnie z pracownikami banku zaciągają kredyty lub „czyszczą” konta klientów ze wszystkich oszczędności. Fałszywy policjant polecił kobiecie wypłacenie z konta oszczędności i pozostawienie ich we wskazanym miejscu. Kobieta w trakcie rozmowy podała przestępcy swój numer komórkowy i od tej pory miała nieprzerwany kontakt z fałszywym stróżem prawa. Przez telefon instruował ją co ma robić i jak się ma zachowywać będąc już w placówce banku. Po tym jak kobieta zostawiła kopertę z pieniędzmi pod drzewem, kontakt się urwał. Gdy zaniepokojona zadzwoniła po pewnym czasie na policję prosząc o połączenie z wydziałem CBŚP i pokojem numer 8, dowiedziała się, że padła ofiarą oszustwa.

Kilka oszustw w tym samym dniu

W tym samym dniu na telefon stacjonarny 91-latki również zadzwonił mężczyzna podszywający się za policjanta. Najpierw wypytał o to ile oszczędności kobieta ma w domu, a później powiedział, że prowadzi tajną akcję, mającą na celu zatrzymanie pracownika poczty, ponieważ przekazuje listonoszom podrobione banknoty, a te trafiają do mieszkańców. Męski głos w słuchawce polecił kobiecie spakowanie wszystkich banknotów do reklamówki i wyrzucenie ich przez balkon, skąd miał je odebrać inny policjant. 91-latka zrobiła to, co pod presją czasu polecił jej zrobić fałszywy stróż prawa. Po chwili widziała tylko, jak zawiniątko podnosi niski mężczyzna w naciągniętym na głowę kapturze.

Od początku czerwca mieszkańcy miasta i powiatu częstochowskiego odebrali 19 takich połączeń. Zdecydowana większość oszustów działających pod legendą podawała się za policjantów, prowadzących tajną akcję lub członków rodziny, którzy spowodowali poważny wypadek i potrzebują pieniędzy na pokrycie jego kosztów. 14 osób wykazało się czujnością i nie dało się oszukać, dlatego częstochowska policja cały czas apeluje zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców, dziadków, czy samotnie zamieszkujących sąsiadów o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich łatwowierność. Bo świadomy obywatel to bezpieczny obywatel.

Źródło: KMP Częstochowa

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content