play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Seniorzy mogą wzywać Złotą Rączkę. Rusza program dla najstarszych mieszkańców Katowic

today3 lutego 2020

Background

Mieszka w Chorzowie, pochodzi z Piekar Śląskich, będzie Złotą Rączką w Katowicach.  Miasto oficjalnie zainaugurowało w poniedziałek program pomocy seniorom w wieku powyżej 65 lat.

To przede wszystkim propozycja dla osób samotnych lub mieszkających w gospodarstwie domowym wspólnie z innym seniorem. Dla celów programu uruchomiono specjalny „Srebrny Telefon”, pod którym odbierane będą zgłoszenia realizowane przez pana Krzysztofa Makiełę. On sam przedstawia się jako Złota Rączka – Ślązak. „Wychował” się w warsztacie stolarskim swojego dziadka w Dąbrówce i tam wiele się nauczył. Dobrze zna się na budowlanej „ciesielce” i stolarce meblowej. Daje radę problemom elektrycznym i hydraulicznym. Byle nie były to skomplikowane awarie, a drobne usterki, które można szybko i tanio naprawić.

  • cover play_arrow

    Seniorzy mogą wzywać Złotą Rączkę. Rusza program dla najstarszych mieszkańców Katowic Adam Grabałowski

Każdy katowicki senior, może raz w miesiącu wezwać Złotą Rączkę, a wartość usługi nie powinna przekroczyć 100 zł. Numer „Srebrnego Telefonu” to 32 251 69 00. Zgłaszający podaje adres, skład gospodarstwa domowego oraz zakres potrzebnej pomocy mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik katowickiego wydziału polityki społecznej.

  • cover play_arrow

    Seniorzy mogą wzywać Złotą Rączkę. Rusza program dla najstarszych mieszkańców Katowic Adam Grabałowski

Konkurs na realizację programu wygrała organizacja pozarządowa (Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej), a koszt to ok. 90 tys.zł. Do tego Katowice kupiły też i przekazały w użytkowanie Złotej Rączce małą furgonetkę wyposażoną w narzędzia. To kolejne 50 tys.zł.

Fachowiec będzie pracował w godzinach przyjaznych seniorom, czyli mniej więcej między 8.00 a 15.00. Podczas rozmowy z dyspozytorem, osoba zgłaszająca będzie uczulana na sprawdzenie identyfikatora, który pan Złota Rączka będzie musiał ze sobą nosić i okazywać przed wejściem do mieszkania seniora. W Katowicach mieszka ok. 60 tys. osób w wieku powyżej 65 lat.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content