play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zabrze

Serce dla pacjenta z Zabrza na pokładzie helikoptera! Szybciej o 2,5 godziny

today30 sierpnia 2021

Background

Serce – potrzebne od zaraz. Taki dar, właśnie w postaci tego najważniejszego ludzkiego organu, otrzymał wczoraj wieczorem pacjent w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pomogli policyjni lotnicy z Warszawy, którzy, w tym wyjątkowym dla nich dniu (Święto Lotnictwa Polskiego), przetransportowali Bellem 407GXi ten bezcenny organ z województwa lubuskiego na lotnisko Katowice-Pyrzowice. Potrzebowali na wykonanie tego zadanie tylko 1,5 h. Drogą lądową zajęłoby to około cztery godziny. 

Gdy chodzi o przeszczep serca, liczy się dosłownie każda minuta. Wczoraj, około południa, koordynator pobrań  narządów do transplantacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu zwrócił się do Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP o pomoc w transporcie serca dla jednego ze swoich pacjentów.

 

– Mamy już pewnie doświadczenie w organizacji akcji „Serce”, więc i tym razem szybka ocena sytuacji pozwoliła na podjęcie odpowiednich decyzji. Po uzyskaniu akceptacji Komendanta Głównego Policji zadanie zostało zrealizowane przez załogę dyżurną w składzie: dowódca kom. pil. Karol Chaczko oraz sierż. mech. Tomasz Baranowski, operator SOL (System Obserwacji Lotniczej). Ze względu na lądowisko przyszpitalne umieszczone na dachu budynku o nośności do 4t użyto Bella 407GXi. Przed 14.00 policyjni lotnicy wystartowali ze swojej bazy na warszawskim Bemowie. Po uzupełnieniu paliwa w Poznaniu czekali na sygnał ze szpitala w województwie lubuskim. Przed 17.00 już z lekarzem transportującym serce na pokladzie wystartowali z lądowiska przy szpitalu na południowy-wschód. Lot wykonany był na hasło „GARDA”, co oznacza pierwszeństwo w powietrzu. Poza pojedynczymi burzami, transport serca przebiegł spokojnie. Po 1,5 h śmigłowiec wylądował na lotnisku Katowice-Pyrzowice. Tam na płycie czekała już karetka pogotowia, która przewiozła cenny ładunek do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu – relacjonuje insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP.

– To już piąty raz w tym roku nasi lotnicy pomagali w transporcie serca dla pacjenta. Wcześniej transportowaliśmy je dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu. Każda taka pomyślnie zakończona akcja to dla nas ogromna satysfakcja. Cieszę się, że kolejna załoga miała możliwość realizować to wyjątkowe zadanie, że także w ten sposób możemy pomagać – dodał insp. Robert Sitek.

O tym, jak istotny jest czas w transplantacji serca, najlepiej wiedzą lekarze. – Na przeszczep serca od chwili pobrania do chwili  wszczepienia mają zaledwie 4 h. Na transport jest więc już naprawdę niewiele czasu. Każde opóźnienie może przekreślić szanse na dokonanie przeszczepu. Każda dodatkowa minuta, którą dostaje zespół transplantologów, to większa szansa na nowe życie dla każdego naszego pacjenta, dla którego jedynym ratunkiem jest przeszczep. To dar, za który nie jesteśmy w stanie wyrazić słów wdzięczności – mówi koordynator pobrań  narządów do transplantacji Śląskiego Centrum, Krzysztof Tkocz.

Oby i tym razem pacjent mógł cieszyć się dalszym życiem. Trzymamy kciuki!

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content