play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

400 górników strajkuje pod ziemią. Porozumienia z rządem wciąż nie ma

today24 września 2020

Background

400 górników strajkuje pod ziemią. Porozumienia z rządem wciąż nie ma choć rozmowy górniczych związków zawodowych z delegacją rządową w sprawie transformacji polskiej energetyki i przemysłu wydobywczego ponownie trwały ponad 10 godzin.

Porozumienia nie udało się osiągnąć, ale wygląda na to, że w wielu kwestiach udało się zbliżyć stanowiska. Przede wszystkim w sprawie czasu w jakim Polska będzie odchodzić od węgla. Inaczej niż proponowali to jeszcze niedawno rządowi eksperci – miałoby to trwać trzy, cztery dekady. Ustalono też pewne kwestie dotyczące inwestycji w nowe technologie. Dziś po raz kolejny strony usiądą do negocjacji. Nikt nie deklaruje kiedy uda się osiągnąć porozumienie.

Nie zmienia to faktu, że w kopalniach trwają podziemne strajki. Według Solidarności bierze w nich udział około 400 górników. Najwięcej w kopalni Halemba i Piast-Ziemowit. Z dołu nie wyjeżdżają też pracownicy na Wujku, Murckach-Staszicu i Sośnicy a także w kopalni Bolesław Śmiały i Mysłowice-Wesoła. Niewykluczone, że dziś dołączą do nich górnicy z zakładów rybnickich.

Niezależnie od tego czy w Katowicach dojdzie do porozumienia, zapowiadana na jutro w Rudzie Śląskiej górnicza manifestacja odbędzie się zgodnie z planem. Tydzień później związkowcy chcą zorganizować manifestacje w Warszawie.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content