play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Setki OSZUKANYCH osób i straty inwestorów liczone w milionach! Kolejni zatrzymani

today29 lipca 2021

Background

Trzej dyrektorzy oddziałów regionalnych spółki Great Private Equity zatrzymani przez funkcjonariuszy warszawskiej Delegatury CBA. Poszkodowanych na ponad 16 milionów złotych jest co najmniej 150 osób.

 

Dyrektorzy regionalni spółki Great Private Equity zatrzymani przez funkcjonariuszy z warszawskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Tym razem kolejne ustalenia śledczych pozwoliły na przeprowadzenie czynności w Chorzowie, Wrocławiu i Warszawie.

To kolejna, trzecia już, realizacja w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie przez CBA i Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Wcześniej w ramach prowadzonego postępowania zatrzymano Prezes i wiceprezes spółki Great Private Equity, dwóch dyrektorów regionalnych z Poznania i Krakowa oraz dwóch byłych pracowników spółki.

Postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy dotyczy emisji obligacji i prowadzenia inwestycji na rynku FOREX między innymi przez spółki z grupy Great Private Equity. Chodziło o inwestycje obejmujące nieruchomości położone w Warszawie, Nigerii i Ghanie.

Klienci spółek lokowali oszczędności w obligacje, które w założeniu miały im przynieść od 8 do 10 procent zysku. W związku z początkową spłatą obligacji inwestorzy otrzymywali propozycje reinwestycji, w których zysk miał być gwarantowany.

Po jakimś czasie przedstawiciele firmy stawali się jednak dla klientów nieuchwytni. Poszczególne osoby straciły w ten sposób od 1 tysięcy złotych do nawet ponad 3,5 miliona złotych. Tym sposobem co najmniej 152 osoby doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie nie mniejszej niż 16 milionów złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa na szkodę osób inwestujących. A także  prowadzenia działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledczy nadal analizują zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, a do CBA zgłaszają się kolejne osoby.

 

Fot: Facebook/CBA – Centralne Biuro Antykorupcyjne

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content