play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Siemianowice Śląskie

Sieć rowerowych velostrad połączy metropolię. Jaki będzie przebieg tras?

today9 marca 2021

Background

Smog dzisiaj o poranku znów nie pozwalał mieszkańcom naszego regionu zdrowo oddychać. Między innymi to motywuje GZM, by stawiać na ekologiczne środki transportu. Rowery i rowerowe velostrady mają na Śląsku i w Zagłębiu zyskiwać na znaczeniu.

Rowery mają być kluczowym środkiem transportu w Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii. Żeby tak się stało musi działać rozbudowana sieć wypożyczalni jednośladów, ale też muszą powstać nowe trasy rowerowe, bo rowerzyści na zwykłych drogach nie czują się bezpiecznie, co wynika z badań przeprowadzonych przez GZM:

– Mielibyśmy zdecydowanie więcej użytkowników na rowerach, gdyby mieli po czym jeździć. 70% respondentów mówi po prostu o strachu, o tym że boi się jeździć rowerem w ruchu mieszanym, kiedy mówimy o samochodach i rowerach. Druga rzecz, która wynika z badań przeprowadzonych przez GZM, to brak infrastruktury pomiędzy miejscowościami – mówi Marcin Dworak, pełnomocnika GZM ds. nowej mobilności i dodaje, że są już konkretne plany velostrad.

Velostrady, czyli specjalne trasy rowerowe, mają łączyć poszczególne miejscowości Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Gotowa jest już koncepcja pierwszej takiej trasy – połączenie pomiędzy Katowicami a Dąbrową Górniczą. Kolejne są już w trakcie planowania. Tak jest między innymi jeśli chodzi o trasy: Katowice-Tychy, Tarnowskie Góry-Bytom, Katowice-Gliwice. Te trasy będą oczywiście przebiegały przez kilka miast znajdujących się po drodze. GZM prowadzi już rozmowy z gminami, których dotyczą projekty.

Velostrady to jednak nie wszystko. Celem GZM-u jest stworzenie spójnej sieci połączeń rowerowych, dlatego ostatnio został przyjęty Metropolitalny Program Tras Rowerowych.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content