play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Siemianowice Śląskie

Siemianowice: Kobieta straciła blisko 70 tysięcy złotych!

today25 czerwca 2021

Kobieta z Siemianowic Śląskich uszczupliła swoje konto o 66 tysięcy złotych, które wyłudzili od niej oszuści dzwoniąc i podając się za dział bezpieczeństwa jej banku. Metoda stosowana przez sprawców jest już bardziej skomplikowana technicznie, jednak i jej można było zapobiec w prosty sposób – nie podając żadnych loginów i kodów do swojego konta internetowego. Kolejny raz policjanci apelują o ostrożność i przypominają o należytej ochronie danych wrażliwych.

27-latka z Siemianowic powiadomiła policjantów o kradzieży jej pieniędzy z banku za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Do kobiety miał zadzwonić pracownik banku z działu bezpieczeństwa, w którym miała środki pieniężne i poinformować, że zauważył, że z jej konta został wykonany fałszywy przelew na kwotę 200 złotych na konto oszusta, którego mają w swojej bazie. Właśnie dlatego natychmiast wdrożono procedury, aby zweryfikować czy właścicielka wykonywała taki przelew.

Oczywiście 27-latka zaprzeczyła i zgodnie z podanymi instrukcjami ściągnęła aplikację, gdzie podała swoje dane wrażliwe do obsługi konta. Zaczęła wykonywać przelewy na „bezpieczne” skrytki bankowe, w ten sposób pozbyła się 66 tysięcy złotych. Wtedy coś jej zaczęło nie pasować i nie wykonała kolejnego przelewu. Skontaktowała się z infolinią banku, gdzie okazało się, że została oszukana. Prawdziwy pracownik banku zablokował konto uniemożliwiając dalsze transakcje.

– Pomimo, iż ta metoda jest bardziej skomplikowana, można było zapobiec utraty pieniędzy. Najprostszym sposobem było natychmiastowe zweryfikowanie informacji na infolinii banku dzwoniąc do niego osobiście. Często sprawcy przełączają swoje ofiary do odpowiedniego departamentu bankowego, jednak jest to blef. Dalej rozmawia się z oszustem. Wystarczyło nie podawać haseł, loginów stosowanych do obsługi konta, aby zapobiec utracie gotówki. Przypominamy o właściwej ochronie takich danych wrażliwych i apelujemy o ostrożność i czujność – wyjaśniają policjanci.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content