play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie: Rower Miejski dostępny już od poniedziałku

today22 kwietnia 2021

Background

Do rowerzystów z Katowic, Chorzowa, Tychów i Sosnowca dołączą wkrótce cykliści z Siemianowic Śląskich. Bo 26 kwietnia rozpocznie się tam kolejny sezon metropolitalnego roweru miejskiego.

Około 1,5 tysiąca rowerów na blisko 170 stacjach – to statystyka tegorocznego sezonu Roweru Metropolitalnego. Rowery wypożyczać można już w Katowicach, Chorzowie, Tychach i Sosnowcu. Wrotce do systemu dołączą Siemianowice Śląskie, które w poniedziałek uruchomią swoje stacje:

– Tych stacji jest już 12. Są to stacje na osiedlu Bańgów, przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie, w Parku Pszczelnik, w centrum mamy dwie lokalizacje: na ulicy Jana Pawła i na ulicy Mysłowickiej, Plac Alfreda, ulica Telewizyjna, na Osiedlu Grunwaldzkim, przy Osiedlu Młodych – na Alei Młodych, w Michałkowicach na Placu 11 Listopada, na Bytkowie przy ulicy Jagiełły, na osiedlu Tuwima przy ulicy Wróbla, Bańgów Krupanka i Michałkowice Wyzwolenia – wylicza Piotr Kochanek z Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.

Co ważne, przejazdy między tymi miastami nie wiążą się z żadnym dodatkowym kosztem. Ani dla użytkownika, ani dla gmin. Integrację w całości finansuje Metropolia.

– 120 rowerów: 107 standardowych, 10 dziecięcych, 3 tandemy. 12 stacji, 182 stojaki – to statystyki, mówiące o tym, co przygotowaliśmy dla mieszkańców Siemianowic Śląskich w sezonie 2021 – dodaje w rozmowie z reporterką Radia Piekary Piotr Kochanek z siemianowickiego magistratu.

Za obsługę systemów odpowiada firma Nextbike. Rower Miejski docelowo ma być jednym z największych tego typu systemów w Europie. Ma poprawić jakość życia mieszkańców metropolii i wpłynąć na ochronę środowiska, a szczególnie stan czystości powietrza. System ma pokazywać, że rower w mieście to znacznie efektywniejszy środek transportu na krótkie i średnie dystanse niż indywidualny samochód.

Fot. UM Siemianowice Śląskie

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content