play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Siemianowice Śląskie

Siemianowicka Badyhala wyróżniona w ogólnopolskim konkursie

today28 maja 2020

Background

Ocalona przed postępującą dewastacją, odnowiona Badyhala z Siemianowic Śląskich, została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany 2020”.

Jury konkursowe doceniło w ten sposób renowację zabytkowej pływalni miejskiej, która swoją funkcję pełni od 1908 roku – mówi Piotr Kochanek z Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. 

 

  • cover play_arrow

    Siemianowicka Badyhala wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Redakcja Radia Piekary

 

 

Jeszcze kilka lat temu, przyszłość tego obiektu była zagrożona. Pływalnię, ze względu na rozległą awarię, trzeba było zamknąć:

 

  • cover play_arrow

    Siemianowicka Badyhala wyróżniona w ogólnopolskim konkursie Redakcja Radia Piekary

 

dodaje Piotr Kochanek. Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 63 obiekty wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. W kategorii „zabytki techniki” siemianowicka Badyhala znalazła się w towarzystwie między innymi wieży ciśnień w Malborku czy wodozbióru w Warszawskich Łazienkach Królewskich.

 

Konkurs „Zabytek Zadbany”

 

Ogłaszając wyniki konkursu „Zabytek Zadbany” pani prof. Magdalena Gawin – wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków podkreśliła, że nagrody i wyróżnienia są symbolicznym podziękowaniem dla zarządców i właścicieli zabytków za ich wysiłek i troskę o zachowanie naszego dziedzictwa. „To Państwa zasługa, że skarby naszej kultury są pod stałą opieką, dzięki której ich zabytkowe wartości są utrwalane dla przyszłych pokoleń” – powiedziała.

Ogólnopolski konkurs „Zabytek Zadbany”, którego organizatorem jest Generalny Konserwator Zabytków wyróżnia właścicieli i zarządców, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami, promuje właściwe postawy i upowszechnienie najlepszych wzorów konserwacji obiektów zabytkowych oraz właściwe ich użytkowanie i zagospodarowanie. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 1975 roku, a od 2011 roku jest on prowadzony pod egidą Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Fot: Wojciech Mateusiak

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content