play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

Siemianowice Śląskie

Siemianowicki Zameczek znowu zachwyca!

today8 października 2020

Background

Siemianowicki Zameczek znowu zachwyca!  Zachwycające sztukaterie, kryształowe żyrandole, marmurowe i drewniane posadzki, wyremontowana oranżeria z pięknymi witrażami.  Zaniedbany michałkowicki Zameczek odzyskał dawny blask. W tym budynku pierwsze kroki stawiał zespół SBB z najsłynniejszym mieszkańcem Michałkowic Józefem Skrzekiem na czele.  Z kolei oranżeria z pięknymi witrażami posłużyła jako plan do filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza. To właśnie tutaj sporo mieszkańców Siemianowic rozwijało swoje zainteresowania. Po prawie dwóch latach remontu Zameczek ponownie zachwyca.  Modernizacja pochodzącego z 1870 roku Pałacu Rheinbabenów kosztowała ponad 11 milionów złotych, z czego 7 mln pochodziło z funduszy unijnych. W poniedziałek rozpoczną się zajęcia przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. W ofercie aż 24 zajęcia artystyczne.  Na sobotę 10 października zaplanowano dzień otwarty, podczas którego od 10.00 będzie można zwiedzać wyremontowany obiekt. 

Siemianowicki Zameczek znowu zachwyca! Remont obejmował całość wnętrz-  od sufitów, przez posadzki i wszystkie instalacje. W sali lustrzanej zamontowano nowe oświetlenie i scenę, a lustra zyskały nową obudowę. Miłośników tego obiektu na pewno ucieszy fakt, że odnowiona została oranżeria, w której pojawiły się pierwsze rośliny takie jak: drzewka cytryn i mandarynek. W planach jest przeniesienie do budynku sali ślubów.

W najbliższą sobotę, 10 października po długiej przerwie – michałkowicki Zameczek otworzy podwoje dla wszystkich, którzy zapragną zobaczyć efekty trwającej od ubiegłorocznego lata rewitalizacji jego wnętrz. W godz. od 10.00 do 17.30 udostępnione zostaną zwiedzającym sala lustrzana, oranżeria, sale konferencyjne oraz pracownie. Od godziny 15.00 rozbrzmiewać będzie muzyka klasyczna w wykonaniu kwartetu smyczkowego Crystal Quartet. W związku z obowiązującymi obostrzeniami COVID-19 w obiekcie będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób, wstęp jest bezpłatny.

Jakie prace zostały wykonane:

 • Odrestaurowane wnętrze zabytkowego pałacyku wraz z wykonaniem nowej posadzki,
 • okładzin ściennych,
 • stolarki drzwiowej,
 • wymiana instalacji centralnego ogrzewania,
 • wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej i  hydrantowej,
 • wentylacji mechanicznej i klimatyzacji,
 • instalacji elektrycznej i teletechnicznej,
 • SAP i oddymiania,
 • renowacja zabytkowej oranżerii
 • aranżacja wnętrz z odtworzeniem i wykonaniem sztukaterii ściennych i sufitowych.

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content