play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Piekary Śląskie

Skarb w Piekarach Śląskich. Odnaleziono 100 srebrnych denarów!

today17 czerwca 2021

Background

Około 100 srebrnych denarów z czasów rzymskich znaleziono podczas wykopalisk w lesie w pobliżu Piekar Śląskich. Wykopaliska prowadzą wspólnie archeolodzy z Muzeum Śląskiego i Górnośląskiego.

Skarb z czasów Imperium Rzymskiego  w pobliżu Piekar Śląskich. Niecodziennego odkrycia dokonali  archeolodzy z Muzeum Śląskiego i Górnośląskiego.

Cała historia zaczęła się od tego, że do Muzeum Śląskiego w Katowicach Wojewódzki Urząd Konserwatorski przekazał 16 denarów rzymskich, które zostały odnalezione właśnie w tym miejscu. Od razu pojawiła się myśl, że prawdopodobnie tych denarów jest więcej i mogą pochodzić ze skarbu. Niestety one były rozporoszone na dość dużym obszarze i w tej chwili nasze prace mają na celu uściślić miejsce depozycji skarbu. W tej chwili odkryliśmy około 100 monet. – mówi reporterce Radia Piekary Jacek Sojda z Muzeum Śląskiego.

Najprawdopodobniej jest to związane z osadnictwem ludności kultury przeworskiej, która miała kontakty z Imperium Rzymskim. Te monety trafiły tutaj na te tereny no i właśnie tutaj jest pytanie w którym wieku, ponieważ same numizmaty zostały wybite w II wieku po Chrystusie. Natomiast czas ich zdeponowana mógł nastąpić nawet w V wieku. Tak że ta rozbieżność czasowa jest dosyć duża.- dodaje Sojda.

Prace archeologiczne prowadzone są etapami. Wszystko przy użyciu specjalistycznego sprzętu:

-Prace są przy użyciu wieloprądowych detektorów gdzie przedmioty które są właśnie w kręgu zainteresowań naszych badań są namierzane właśnie za pomocą tychże detektorów. Jeżeli chodzi o same prace terenowe jest to specyficzny grunt ze względu na to że tutaj są wychodnie rud darniowych. Są to też tzw. gliny przesycone tlenkami żelaza. One dodatkowo utrudniają prace przy określaniu położenia niektórych zabytków. – mówi Jarosław Święcicki z Muzeum Górnośląskiego.

Monety wkrótce pojawią się na wystawie stałej Muzeum Śląskiego. Niewykluczone, że będzie ich więcej.

/zdjęcie poglądowe 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content