play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Składowali nielegalne odpady z Niemiec. Grozi im 8 lat więzienia

today20 października 2021

Background

Wydział Śląskiej Komendy Policji ds. walki z przestępczością gospodarczą zakończył śledztwo przeciwko dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która składowała nielegalne odpady.

Funkcjonariusze z KWP w Katowicach zakończyli śledztwo przeciwko kolejnym członkom grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym składowaniem odpadów.

– Członkowie tej grupy przede wszystkim wynajmowali różnego rodzaju hale magazynowane i inne powierzchnie. Płacili właścicielowi pierwszy czynsz i wypełniali te obiekty różnymi niebezpiecznymi odpadami. Następnie znikały i zostawiały właścicielowi ten niebezpieczny skład – mówi naszemu reporterowi Adam Jachimczyk ze śląskiej policji.

Substancje były magazynowane w źle zabezpieczonych beczkach oraz mauzerach. Grupa działała m.in. na terenie Zawiercia oraz Częstochowy.

Wśród zatrzymanych znajduje się była prezes spółki. Odpowiadała przede wszystkim do wynajmowania wspomnianych pomieszczeń. Dodatkowo kobieta wystawiała nierzetelne faktury dzięki którym przestępcy wyciągali środki z firmowego konta. Śledczy zatrzymali ją w Niemczech. Obecnie przebywa w tymczasowym areszcie. Przyznała się ona do stawianych zarzutów.

Drugim zatrzymanym jest właściciel firmy transportowej, który organizował przewóz odpadów. Oprócz tego posługiwał się on fałszywymi dokumentami transportowymi. Za świadczoną usługę pobierał opłaty w gotówce. Całość procederu starał się ukryć poprzez wystawianie faktur na spółkę. Kolejnym przewinieniem i jednocześnie dowodem w śledztwie było to, że mężczyzna nie posiadał papierów świadczących o odbiorze odpadów oraz ich zagospodarowania lub utylizacji.

Ten wątek dotyczy jednej kobiety, która ukrywała się na terenie Niemiec została tam zatrzymana i trafiła do Polski gdzie odpowie za to, co robiła. Drugą osobą jest mężczyzna, który już raz w tym śledztwie przebywał w areszcie. Po zwolnieniu wrócił do przestępczego procederu i ponownie został zatrzymany – relacjonuje Jachimczyk.

Zatrzymanym grozi 8 lat pozbawienia wolności.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content