play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

„Skutki rządowych decyzji powinny obciążać rząd” – apelują dyrektorzy szpitali

today30 stycznia 2020

Background

Dyrektorzy placówek zrzeszonych w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego spotkali się z parlamentarzystami ze swojego regionu. Uważają, że skutki rządowych regulacji płac powinny w stu procentach obciążać rząd i apelują o pokrycie przez budżet centralny strat szpitali wynikających z podniesienia płacy minimalnej.

W skali Związku, czyli 24. szpitali to deficyt ok. 24 mln zł w samym tylko 2020 roku – mówi Władysław Perchaluk, prezes organizacji.

Związek Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego liczy obecnie 24 placówki, które łącznie dysponują ponad 6 tys. łóżek. W skali organizacji podniesienie płacy minimalnej z 2250 do 2600 zł wiąże się z obciążeniem budżetów szpitali kwotą ok. 24 mln w skali roku. – A to nie koniec konsekwencji związanych z podwyżką – zauważa Władysław Perchaluk, prezes Związku. – Skutki pośrednie dotyczą pracowników nie objętych bezpośrednio regulacją i wynikają z harmonii systemu płac. W Centrum Zdrowia w Mikołowie, którym kieruję, dwukrotnie przewyższą koszty bezpośrednie – dodaje.

W obliczu szeregu innych problemów, z którymi od lat borykają się szpitale powiatowe, z niedoszacowaniem wyceny świadczeń na czele, kolejne obciążenie stanowi realne zagrożenie dla funkcjonowania placówek. W 2019 roku szpitale zrzeszone w Związku zanotowały łączną stratę w wysokości blisko 170 mln zł. – Szpitali i samorządów nie stać na pokrywanie tak dużego deficytu. Podniesienie pensji minimalnej i konsekwencja w postaci nowej drabinki płac to kolejny gwóźdź do trumny naszych placówek – alarmuje Władysław Perchaluk.

Foto i źródło: www.szpitalepowiatowe.pl

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content